Ukrayna Ordusu, ABD’den tedarik edilen uzun menzilli Ordu Taktik Füze Sistemleri (ATACMS) ile Luhansk ve Berdiansk’teki Rus askeri havaalanlarına saldırdı.

17 Ekim’de CNN’e isimsiz ABD yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ATACMS füze sistemlerinin Rus kuvvetlerine karşı ilk kez kullanıldığı doğrulandı. İsimsiz yetkililer, teslimatların bilinçli bir şekilde gizli tutulduğunu belirtti; çünkü Rus kuvvetlerinin ne zaman geleceğini bildiklerinde füzelerin menzilinden ekipmanlarını taşıyabileceklerinden endişe ediliyordu.

Ukrayna, saldırıların sonucunda dokuz helikopter, bir hava savunma sistemi, bir cephane deposu ve diğer havaalanı altyapısının imha edildiğini açıkladı.

Rusya Telegram ve X platformlarında paylaşılan füze enkazı fotoğrafları, kullanılan füzelerin muhtemelen 160 kilometrelik menzile sahip eski bir füze sınıfına ait olduğunu göstermektedir. Wall Street Journal haberinde, füzelerin yaklaşık 160 kilometrelik bir menzile sahip olduğunu doğruladı.

İşgal altındaki Luhansk ve Berdiansk şehirleri, en yakın cephe hattından sırasıyla 85 kilometre ve 100 kilometre uzaklıktadır.

Geçen ay, Biden yönetimi Ukrayna’nın Rus işgaline karşı mücadelesine destek olmak amacıyla Uzun Menzilli Ordu Taktik Füze Sistemleri (ATACMS) göndermeyi gündemine aldı. ATACMS, Ukrayna’nın mevcut füze sistemlerine göre çok daha uzak mesafelere ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Ancak Biden yönetimi, Rusya ile gerginliği artırma ve Amerika’nın kendi füze stoklarını azaltma endişeleri nedeniyle uzun süre füzeleri Ukrayna’ya verme konusunda çekinceli davrandı.

ATACMS’nin Ukrayna’ya teslim edilmesiyle Ukrayna daha uzak mesafelerden saldırabilme yeteneğine sahip olacak ve Kırım’daki hedeflere ulaşabilecek.

Modern ATACMS varyantları 300 kilometreye (186 mil) kadar menzile sahiptir. Yaklaşık 500 kilogram savaş başlığı taşır, bu da halihazırda Ukrayna’nın kullandığı HIMARS ve Çok Namlulu Roket Sistemleri’nden (ÇNRA) yaklaşık 2,5 kat daha büyük bir savaş başlığı ile daha uzun menzilde muazzam bir etkiyle hedefleri vurabilir anlamına gelir.

MGM-140 Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS), ABD savunma şirketi Lockheed Martin tarafından üretilen bir karadan karaya füzedir. Katı yakıt ile 186 mil (300 km) menzile sahiptir ve 4.0 m boyunda ve 610 mm çapındadır.

ATACMS, paletli M270 Çok Namlulu Roket Sistemlerinden (MLRS) ve tekerlekli M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sisteminden (HIMARS) ateşlenebilir. ATACMS fırlatma kabı, standart bir MLRS roket kapağı gibi altı daire desenli bir kapağa sahiptir, ancak yalnızca bir füze taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here