Dwight D. Eisenhower Uçak Gemisi Görev Gücü, Doğu Akdeniz’de Gerald R. Ford Taşıyıcı Taarruz Grubu’na katılmak üzere Orta Doğu’ya doğru ilerliyor. Dwight D. Eisenhower Uçak Gemisi Atlantik Okyanusu’nun ortasında bulunuyor.

Dwight D. Eisenhower Uçak Gemisi görev gücü, Arleigh Burke sınıfı muhripler USS Gravely (DDG-107) ve USS Mason (DDG-87) ile Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Philippine’den oluşuyor. İlk planlamada görev gücü, ABD’nin Avrupa Komutanlığı müdahale alanına yönelmekti. Son gelişmeler üzerine görev gücü, ABD Merkez Komutanlığına yönlendirildi.

Bataan Amfibi Hazır Grubunun Akdenize geçmesiyle 1993’ten bu yana ABD deniz kuvvetleri en büyük konuşlanmasını yapmış olacak. Amfibi grup Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi USS Bataan (LHD-5), USS Carter Hall (LSD-50) ve 26. Deniz Seferi Birimi’nin unsurlarıyla birlikte Arap Denizi’nde, Aden Körfezi yakınında ABD 5. Filosunda faaliyet gösteriyor.Bu gruba bağlı San Antonio sınıfı amfibi gemisi USS Mesa Verde (LPD-19) 26. Deniz Seferi Birimi (Özel Harekat Yetenekli) Bravo Komuta Unsurları ile Akdeniz’de Gerald R. Ford Taşıyıcı Taarruz Grubu’na katıldı. 

Şubat 1993’te, USS John F. Kennedy (CV-67) ve USS Theodore Roosevelt (CVN-71) uçak gemi grupları, Bosna üzerinde uçuşa yasak bölgenin uygulanmasında görev almıştı. Ayrıca USS Kitty Hawk (CV-63), Basra Körfezi’nde Güney Gözcü Operasyona destek veriyordu.

SUUDİ ARABİSTAN İSRAİLE ATILAN SEYİR FÜZELERİNDEN BİRİNİ DÜŞÜRDÜ

The Wall Street Journal’ın haberine göre,  geçen hafta İran destekli Husi isyancıları tarafından İsrail’e atılan seyir füzelerinden birini  Suudi Arabistan, tarafından düşürüldüğünü bildirdi. Bu gelişme Suudi Arabistan’ın bölgesel füze savunma faaliyetlerine aktif olarak katıldığını gösteriyor.

ABD’nin USS Carney güdümlü füze kruvazörü tarafından dört füzenin düşürüldüğü biliniyordu. Suudi Arabistan’ın füze savunma faaliyetlerine katılımı hakkında net bilgiler bulunmuyordu. 

HAMAS, İSRAİLLİ İKİ KADIN REHİNEYİ DAHA SERBEST BIRAKTI

İsrail basını, 79 yaşındaki Nurit Cooper ve 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz’in Hamas tarafından serbest bırakıldığını bildirdi. Her ikisi de Kibbutz Nir Oz’daki evlerinden kaçırıldı. İki yaşlı kadının kocaları hala Gazze’de rehin tutuluyor.

Rehineler, Mısır Rafah sınır kapısından Kızılhaç yetkilileri tarafından teslim alındı.

İsrail hükümeti, iki yaşlı rehinenin serbest bırakılmasını sağlamadaki rollerinden dolayı Mısır ve Kızıl Haç’a teşekkür etti.

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMASI ARDINDAN ORTADOĞU’DA ASKERİ HAREKETLİLİK GİDEREK ARTIYOR

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların ardından ABD Orta Doğu’daki askeri varlıklarına yoğun bir şekilde askeri sevkiyat yapıyor.

Son haftalarda, ABD ordusu, İsrail, Kıbrıs ve Ürdün dahil Orta Doğu’ya büyük miktarda askeri varlık göndermeye başladı.

İsrail’e 30’dan fazla ABD askeri ağır nakliye uçağı inerek, yetkilileri, lojistik ekipmanı ve askeri yardımı taşıyor. Bu yardım paketleri, ileri düzeyde ABD yapımı silahları içeriyor.

Açık kaynak bilgiler, ABD askeri nakliye uçaklarının Ürdün’de askerleri, ekipmanları ve silahları taşımak için kullanıldığını gösteriyor. Bu kapsamda savaşçı filolar ve özel kuvvetler de Ürdün’e konuşlandırılıyor.

Kısa bir süre içinde ABD ve NATO’ya ait stratejik depolardan gelen ekipman ve silahların İngiliz Hava Kuvvetleri üssüne Kıbrıs’ta büyük miktarda teslim edildiği görülüyor.

Gerald R. Ford uçak gemisi saldırı grubu, Güneybatı Kıbrıs açıklarında faaliyet gösteriyor. Bu grup, gelişmiş hava savunma sistemleri ile İsrail’in savunma sistemleriyle entegre ediliyor. Ayrıca, Dwight D. Eisenhower liderliğindeki ikinci bir uçak gemisi grubunun Akdeniz’e girmesi bekleniyor.

ABD, bölgeye balistik füzeleri engellemek için bir THAAD bataryası ve ek Patriot füze sistemleri konuşlandırma kararı aldı.

Açık kaynak bilgilerine göre ABD, İsrail’in Gazze Şeridi’ni işgalinin yakında başlamasından önce Ortadoğu’daki birçok ülkeye en az 12 Hava Savunma Sistemi yerleştirmeye çalışıyor. Balistik Füzelere karşı kullanılacak Terminal Yüksek İrtifa Saha Savunma (THAAD) Bataryası şu anda Teksas Fort Bliss’den Suudi Arabistan’a giderken, Kuzey Carolina’daki askeri tesisi Fort Liberty ve Oklahoma City Fort Sill’den en az 11 MIM-104 Patriot Karadan Havaya Füze Sistemi Kuveyt, Ürdün, Irak, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki lokasyonlara gidiyor.

GAZZE’YE YARDIM TAŞIYAN TÜRK HAVA KUVVETLERİ UÇAKLARI MISIR’A ULAŞTI

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ikinci uçak, Gazze için hazırlanan yardım malzemelerini Mısır’a ulaştırmak üzere Etimesgut’taki 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan hareket etti.

Ankara Etimesgut’tan havalanan ve Gazze için hazırlanan yardım malzemelerini taşıyan Hava Kuvvetlerine ait ilk uçak, Mısır’a ulaştı.

Etimesgut’taki 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan hareket eden uçaklar, ilaç ve tıbbi malzemeleri Gazze’ye ulaştırmak için Mısır’ın El-Ariş Havalimanı’na iniş yaptılar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından iletilen ihtiyaç listesindeki ilaç, tıbbi sarf malzemesi ve tıbbi cihazların 3 kargo uçağı ile El-Ariş Havalimanı’na gönderilmesinin planlandığını açıklamıştı.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na ait bir uçak, ilaç, tıbbi malzemeler ve 20 uzmandan oluşan hekim grubuyla birlikte Mısır’a gitmişti.

DAHA FAZLA ABD ASKERİ KONUŞLANMASI İÇİN GAZZE’YE KARA HAREKATI ERTELENDİ

ABD’nin talebi üzerine İsrail, Gazze kara harekatını daha fazla Amerikan askerinin bölgeye konuşlandırılmasına kadar ertelemeyi kabul etti.

İsrail ordusu radyosuna göre, ABD, İsrail’i desteklemek amacıyla Orta Doğu’ya 2,000 deniz piyadesi ve iki Uçak Gemisi Görev Gücü konuşlandıracağını açıkladı.

New York Times’ın Amerikan yetkililerinden aldığı bilgilere göre, Gazze’deki planlanan kara istilasının İsrail’e erteleme tavsiye edildiği belirtiliyor. Bu tavsiyenin Gazze’de rehin tutulan kişilerin serbest bırakılmasını ve kuşatılmış bölgeye yardım malzemelerinin girişini sağlamak için yapıldığı ifade ediliyor.

İsrail, 2.3 milyon Filistinlinin yaşadığı bölgeye yiyecek, su, yakıt ve elektrik tedarikini keserek Gazze’yi tam anlamıyla kuşatmış durumda. Filistinli yetkililere göre, hafta sonunda Gazze’ye giren 34 yardım kamyonu, yardım ihtiyacının yalnızca yüzde birini karşılamaktadır.

Geçtiğimiz hafta Hamas’ın iki Amerikalıyı serbest bırakması, daha fazla yabancının yakında serbest bırakılma umudunu artırdı. Hamas, ellerindeki tüm İsraillileri şartsız olarak serbest bırakma niyetinde olduklarını, ancak yoğun İsrail bombardımanının bu süreci engellediğini ifade etti.

İSRAİL, MISIR SINIRINDAKİ ASKERİ NOKTAYI YANLIŞLIKLA VURDU

İsrail ordusu, Gazze Şeridi sınırına yakın bir Mısır mevzine “kazara” vurduğunu açıkladı.

Olay, Pazar günü geç saatlerde meydana geldi. Olay soruşturuluyor ve detaylar inceleniyor. İsrail ordusu mevziyi yanlışlıkla vurduğunu, olaydan dolayı üzüntü duyduğunu açıkladı.

Mısır askeri sözcü olayı doğruladı ancak personelin kaçının yaralandığını belirtmedi.

Mısır medyası, saldırının Rafah sınır kapısının Mısır tarafına giren ikinci yardım konvoyundan sadece birkaç saat sonra meydana geldi.

İSRAİL İKİNCİ İNTİFADAN BU YANA İLK KEZ BATI ŞERİA’YA HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ.

İsrail, ordusu 2000’li yılların başındaki ikinci intifadadan bu yana ilk kez Batı Şeria’daki hedefleri savaş uçaklarıyla vurdu.

Hava saldırısında Cenin’de Hamas ve İslami Cihad üyelerinin barındığı bir camiyi vurdu. İsrail ordusu, camide toplanan ekibin 7 Ekim’deki saldırıya benzer bir operasyon için hazırlandığını iddia etti.

Ayrıca, Batı Şeria’da bir gecede 27 Hamas üyesinin tutuklandığı bildirildi.

GÜNEY LÜBNAN SINIR

İsrail ordusu, Lübnan’da Hizbullah hedeflerine saldırmaya devam ediyor. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bu gece Lübnan topraklarında bir Hizbullah tanksavar ekibini etkisiz hale getirdiğini açıkladı. IDF, militanların İsrail’in kuzeyindeki Shlomi’ye tanksavar füzesi ateşlemeye hazırlanırken vurulduklarını iddia etti.

Hizbullah, hafta sonu Kuzey İsrail’e roket, tanksavar füzesi ve hafif silahlarla saldırmaya devam etti. İsrail ordusu sınır bölgesindeki Hizbullah pozisyonlarına yönelik geniş çaplı saldırılar gerçekleştirdi, Dov Dağı bölgesi de hedefler arasındaydı. 22 Ekim’de güney Lübnan’dan beş tanksavar füzesi (ATGM) ateşlendi.

İsrail ordusu sözcüsü Amiral Daniel Hagari, savaşın başlamasından bu yana güney Lübnan’da 20 Hizbullah hücresini ortadan kaldırmak için askeri saldırılar düzenlediklerini belirtti.

22 Ekim pazar günü Lübnan Hizbullahı ve Hamas militanları İsrail Savunma Kuvvetleri varlıklarına 17 saldırı düzenledi. Hizbullah, savaşın başlamasından bu yana ilk defa bir İsrail helikopterine hava savunma füzesi MANPADS (Taşınabilir hava savunma sistemi) ile ateş açtı.

Lübnan Hizbullahı’nın kuzey İsrail’deki askeri faaliyetlerini, “İsrail güçlerini meşgul etmek ama daha büyük çatışmalara yol açmamadan arttıracağı iddia edildi. Reuters haberinde, İranlı liderlerin Hizbullah’ın sınır ötesi saldırılarını onayladığı yazıldı. Bu, İran ve Hizbullah’ın İsrail’in dikkatini Gazze Şeridi’nden uzaklaştırmak amacıyla dikkatlice planlanmış bir tırmanışı koordine ettiklerini göstermektedir.

İsrail Hava Kuvvetleri, 22 Ekim’de Şam ve Halep uluslararası havaalanı pistlerine hava saldırıları düzenledi. İsrail, 12 ve 14 Ekim’de Şam ve Halep uluslararası havaalanlarına bir dizi hava saldırısı düzenlemişti. Bu saldırılar, İran’ın Suriye’ye silah taşımasını engellemeyi ve İsrail’e karşı Suriye’den yeni bir cephe açmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Bu saldırıların ardından kimliği belirsiz militanlar sembolik bir misilleme olarak Golan Tepeleri’ne ateş açtılar. İsrail’in Suriye’ye yaptığı hava saldırılarına karşı sürekli bir tepki modeli olarak karşımıza çıkıyor.

İsrail ordusu, Lübnan’dan Akka yakınlarında İsrail hava sahasına giren bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. İHA, İsrail hava sahasına deniz yoluyla girdi ve Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildi. İnsansız hava aracı (İHA), Akka’nın güneyindeki Ein Hamifratz bölgesinde durduruldu.

İSRAİL, KARA HAREKATI ÖNCESİ HAVA SALDIRILARINI ARTTIRACAK

Askeri yetkili, İsrail’in Hamas’a karşı savaşının “bir sonraki aşamasına” hazırlık olarak beklenen kara saldırısı öncesinde Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını “derinleştireceğini” açıkladı.

Gazze’ye olası bir kara harekâtı sorulduğunda, Tuğamiral Daniel Hagari gazetecilere, ordunun önceden en uygun koşulları oluşturmaya çalıştığını ifade etti.

Hagari, savaşın bundan sonraki aşamalarında güçlerine yönelik tehlikeleri en aza indirmek için saldırılarını derinleştireceklerini belirterek, “Bugünden itibaren saldırıları artıracağız” dedi.”

İSRAİL HAVA SALDIRISINDA SURİYE’DE İKİ HAVAALANI KAPATILDI

Suriye Savunma Bakanlığı, İsrail hava saldırısı nedeniyle Suriye’deki iki havaalanının kapatıldığını bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, İsrail’in sabah saat 05.25’te Şam ve Halep’teki havalimanlarına hava saldırısı düzenlediğini ve füze fırlattığını belirtti.

Saldırıda, Şam havaalanında çalışan bir sivil hayatını kaybetti, bir sivil de yaralandı.

Her iki havalimanındaki pistlerde de büyük hasar meydana geldi ve pistlerin kapanmasına neden oldu.

NUSAYRAT MÜLTECİ KAMPI YAKININDAKİ PAZAR YERİNE HAVA SALDIRISI

İsrail, Gazze’nin merkezinde bulunan Nusayrat Mülteci Kampı’na yönelik bombardımanı yoğunlaştırdı.

Filistin basınına göre, yerel bir pazar ve restoranın bulunduğu alana hava saldırısı düzenlendi.

Kamp, çoğunlukla konutlardan oluşuyor ve sivillerin birbirine yakın yaşadığı yoğun bir nüfusa sahiptir.

Yerel Filistin medyasının paylaştığı videolarda, acil servisler bombalamanın yol açtığı büyük yangınları söndürmeye çalışıyor.

SAĞLIK BAKANI KOCA : 20 UZMAN DOKTOR MISIR’A GİDİYOR

Cumhurbaşkanlığına ait bir uçak, ilaç, tıbbi malzemelerle yarın sabah Mısır’a hareket ediyor. Uçakta 20 uzmandan oluşan hekim grubu bulunacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uzman ekip, Mısırlı yetkililerle Gazze halkının ihtiyaç duyduğu ilaç, tıbbi malzeme ve cihazların tespitini yapacağını söyledi.

Bakan Koca, “Mısır Sağlık Bakanlığı ile yapılan planlamalar çerçevesinde El-Ariş Havalimanı’nda ve Refah Sınır Kapısı’nda kurulacak sahra hastaneleri için fizibilite çalışmalarını da gerçekleştirecek.” ifadelerini kullandı.

Koca, bu faaliyetlerle eş zamanlı olarak Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından iletilen ihtiyaç listesindeki ilaç, tıbbi sarf malzemesi ve tıbbi cihazların 3 kargo uçağı ile El-Ariş Havalimanına gönderilmesi planlandı. Ayrıca gerekli koordinasyonun tamamlanmasının ardından, bir gemiyle sahra hastaneleri ve ambulansların bölgeye sevkiyatı planlandığını belirtti.

  • Gazze'de gece boyunca düzenlenen bombardımanda en az 50 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de günde ortalama 300 kişiyi öldürüyor; bunların yüzde 70'i çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşuyor.

RAFAH SINIR KAPISI AÇILDI; SADECE 20 TIR GEÇTİ

İnsani yardım taşıyan araçlar Rafah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’ye giriş yapmaya başladı. 

Gazze’deki Filistin yetkilileri, Mısır üzerinden kuşatılmış bölgeye giren ‘ilk sınırlı temel ihtiyaç konvoyunun’ yetersiz olduğunu ifade ettiler ve daha fazla malzemenin girişine ve yurtdışında tedavi gereksinimi olan yaralıların çıkışına izin vermek için insani bir koridorun sürekli olarak açık tutulması gerektiğini vurguladılar.

Cumartesi günü, ABD Büyükelçiliği, Gazze ile Mısır arasındaki Rafah sınır kapısının yerel saatle 10:00’da açılacağını sosyal medya platformu X üzerinden duyurdu. Büyükelçilik, sınırın açılması halinde yabancı vatandaşların ne kadar süreyle ayrılabileceği konusunda kesin bilgiye sahip olmadığını ifade etti.

Yaklaşık saat 10:13’te Al Jazeera televizyonu, yardım kamyonlarının iki haftanın ardından sınır kapısından girmeye başladığını bildirdi.

HAMAS İKİ AMERİKALI REHİNEYİ SERBEST BIRAKTI

Hamas, Amerikalı bir anne ve kızı insani nedenlerle serbest bıraktığını açıkladı.

Hamas’ın açıklamasında, ikilinin “Biden ve onun faşist yönetimi tarafından yapılan iddiaların yanlış ve temelsiz olduğunu Amerikan halkına ve dünyaya kanıtlamak için” serbest bırakıldığı belirtildi.

7 Ekim Cumartesi gününden bu yana Hamas tarafından tutulan iki Amerikalı-İsrailli rehine Judith ve Natalie Raanan, Kızıl Haç’a teslim edildi. Kaynaklar, Annenin sağlık durumunun kötü olması nedeniyle “insani gerekçelerle” serbest bırakıldığını bildirdi.

GAZZE’DE SON 24 SAATTE 352 KİŞİ ÖLDÜ, ÇALIŞAN 4 HASTANE KALDI

Hamas’ın Gazze Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 352 kişinin öldüğünü açıkladı.

Açıklamada, Gazze’de faal durumda sadece dört hastanenin kaldığı belirtilerek, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki hava saldırılarında önceki gün 352 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, savaşın başlangıcından bu yana 4.137 kişi öldü, 13.000’den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca, enkaz altında, yarısının çocuk olduğu tahmin edilen 1.400 kişinin kaybolduğuna dair haberler bulunduğu ifade edildi.

KUDÜS YUNAN ORTODOKS PATRİKHANESİ İSRAİL HAVA SALDIRISINI KINADI 

Dün gece Gazze Şehri’ndeki kilise kompleksine yönelik İsrail hava saldırısını Kudüs Yunan Ortodoks Patrikhanesi şiddetle kınadı.

Patrikhane tarafından yapılan basın açıklamasında, “Kiliseleri ve kurumlarını hedef almak, özellikle son on üç gündür İsrail’in konut bölgelerine düzenlediği hava saldırıları sonucu evlerini kaybeden masum vatandaşları, özellikle çocukları ve kadınları korumak için sundukları sığınakları içeren bir savaş suçu teşkil etmektedir ve görmezden gelinemeyecektir” ifadelerine yer verildi.

Patrikhane, “dini ve insani görevini terk etmeyeceğini ve bunun hem savaş zamanlarında hem de barış zamanlarında köklerini bulan Hristiyan değerlerine dayandığını” vurguladı.

Perşembe gecesi Gazze’deki Yunan Ortodoks Kilisesi’ne düzenlenen İsrail saldırısında en az iki kadın hayatını kaybederken, birçok kişi yaralandı.

GAZZE

Filistin milisleri, Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik dolaylı atışları sürdürüyor. Hamas’ın askeri kanadı El Kasım Tugayları, 15 havan ve roket, Filistin İslami Cihad’ın (PIJ) askeri kanadı Kudüs Tugayları sekiz roket  ve Fatah’ın askeri kanadı El Aksa-Şehitler Tugayları iki roket saldırısından, Ulusal Direniş Tugayları ise bir havan saldırısından sorumlu olduğunu iddia etti.

Hamas, Gazze Şeridi’nden İsrail’e yapılan saldırılarda en öne çıkan aktördür. Ancak diğer Filistin milisleri de 7 Ekim’de başlayan savaşta İsrail’e karşı savaşa katılmıştır. Kudüs Tugayları mühimmat stoklarını koruma ve uzun süreli savaş için hazırlık yapma amacıyla dolaylı ateş saldırılarını azaltmaktadır. Hamas’ın saldırı oranını azalttığına dair haberler bulunmaktadır. 

Filistin milisleri, İsrail ordusunun (IDF)  askeri pozisyonlarını hedef alıyor. Ayrıca bir İsrailli gazetesi Hamas’ın Akdeniz’deki doğal gaz platformlarını hedef aldığını belirtti. Gazete IDF’nin platformlara roket saldırıları yapma girişimlerini engellediğini iddia etti. İsrail Donanması, 19 Ekim’deki açıklamasında, Hamas’ın enerji platformlarına saldırmak için denize insansız mini denizaltılar gönderme girişimlerini durdurduğunu belirtti. 

İsrail Ordusu, 7 Ekim’deki saldırının ardından bazı Hamas militanlarının İsrail’e sızmış olabileceğini belirtiyor. IDF’nin Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırıları sonucu üst düzey Hamas yetkilileri öldüğü bildiriliyor. 

PENTAGON, ABD SAVAŞ GEMİSİ İSRAİLİ HEDEF ALAN BALİSTİK FÜZELERİ DÜŞÜRDÜ

Pentagon, ABD savaş gemisinin Husiler tarafından fırlatılan ve muhtemelen İsrail’e yönelik olan balistik füzeleri başarıyla engellediğini bildirdi.

Pentagon, ABD’nin bir savaş gemisinin, Yemen’deki Husiler tarafından fırlatılan üç seyir füzesini ve birkaç insansız hava aracını düşürdüğünü doğruladı.

Yetkililer, ‘Kesin olarak neyi hedeflediklerini söyleyemeyiz, ancak füzeler Yemen’den fırlatıldı, Kızıldeniz boyunca kuzeye doğru ilerliyorlardı, muhtemelen İsrail’deki hedeflere doğru…’ ifadelerini kullandı.

Balistik füzeleri USS Carney adlı Arleigh Burke sınıfı bir destroyerinin engellediği belirtiliyor.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’dan meslektaşlarıyla görüştü

ABD, VATANDAŞLARINA LÜBNAN’DAN EN KISA SÜREDE AYRILIN

Lübnan’daki A.B.D. Büyükelçiliği, vatandaşlarına mümkün olan en kısa sürede Lübnan’dan ayrılmalarını tavsiye etti. Büyükelçilik, vatandaşlarına gönderdiği e-postalı bildirimde, Lübnan’daki güvenlik durumunu yakından izlediğini belirtti. ‘Ayrılmayı tercih etmeyen A.B.D. vatandaşlarının acil durumlar için plan yapmalarını öneriyoruz,’ dedi.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRI

Lübnan’dan İsrail topraklarına 19 Ekim’de 13 saldırı gerçekleşti. Lübnan Hizbullahı, bu saldırılardan bazılarının sorumluluğunu üstlendi; bu saldırılar arasında Havan ve küçük silahlarla yapılan saldırılar ile İsrail askeri mevzilerine karşı anti-tank füzeleri (ATGM) kullanıldı. Ayrıca, İsrail iletişim ve gözetleme ekipmanları hedef alındı.

Lübnan Hizbullahı, Filistinli milislere, örneğin el-Kasım Tugayları’na, güney Lübnan’dan İsrail’e roket atma izni verdi. Bu Hizbullahın saldırılara bir dereceye kadar koordinasyon ve onayın olduğunu göstermektedir.

İSRAİL SAVUNMA BAKANLIĞI KİRYAT SHMONA KENTİNİ TAHLİYE ETME KARARI ALDI

İsrail Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey sınırındaki artan gerilim sebebiyle Kiryat Shmona kentindeki sakinlerin tahliyesini başlattı.

Savunma Bakanı Yoav Gallant tarafından onaylanan plana göre, kent sakinleri devlet destekli konaklama yerlerine tahliye edilecek. Bu planı İsrail Savunma Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Ulusal Acil Durum Kurumu (NEMA) birlikte yürütecek.

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ : LÜBNAN’DAN DOV DAĞI’NA 30’DAN FAZLA HAVAN MERMİSİ ATILDI

İsrail Ordu Sözcüsü, Lübnan’dan Dov Dağı’na yaklaşık 30 havan mermisi atıldığını bildirdi. Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, gün boyunca İsrail’in kuzeyindeki Dov Dağı’na yönelik 30’dan fazla havan mermisi fırlatıldığı bir saldırı gerçekleştiğini ve bu olayda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını açıkladı.

Sözcü, Lübnan’a topçu ateşiyle karşılık verildi ve İsrail’e havan mermisi atan bir terörist birimi etkisiz hale getirildi.

HAMAS, LÜBNAN SINIRINDAN 30 ROKET FIRLATTIK

Hamas, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine roket fırlatılmasının sorumluluğunu üstlendi. Grup yaptığı açıklamada, Perşembe günü erken saatlerde Lübnan sınırında Nahariya ve Shlomi kasabalarına yaklaşık 30 roket ateşlediğini bildirdi. 

KUZEY İSRAİL’DE ROKET SALDIRISINDAN 3 İSRAİLLİ YARALANDI

Lübnan’dan kuzey İsrail’e düzenlenen çok sayıda roket, füze ve silahlı saldırıda aralarında genç bir kızın da bulunduğu üç İsrailli yaralandı.

Perşembe günü öğleden sonra kuzeydeki yerleşim yerlerine doğru art arda düzinelerce roket ateşlendi. Yaklaşık 90 bin kişiye ev sahipliği yapan Nahariya ve Kiryat Shmona şehirleri de dahil olmak üzere birçok kasabada sirenlerin çaldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here