STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Robotek Otomasyon Teknolojileri LTD ile iş birliği yaparak Yalpa Sönümlendirme Sistemi’ni Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğini duyurdu.

Yalpa Sönümlendirme Sistemi, su üstü harp gemilerinin rüzgâr, dalga, akıntı, fırtına gibi dış etmenler nedeniyle maruz kaldığı kuvvetleri sönümlendirerek, olumsuz çevre koşulları altında platformların güvenli bir şekilde muharebe görevlerini sürdürmesini sağlıyor. Bu sistem, bir ihracat projesi kapsamında iki adet korvete entegre edilecek, böylece yerli bir firma tarafından milli kaynaklar kullanılarak bir ihracat projesinde kullanılmış olacak.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin bağımsız savunma sanayii hedeflerinin temelinde millileştirme çalışmalarının olduğunu belirtti.

MİLGEM projesinde yerlileştirme görevini en iyi şekilde yerine getirdiklerini ifade eden Özgür Güleryüz, “Yalpa Sönümlendirme Sistemini millileştirmeyi başardık. Bu sistem, gemilerin su altında kalan kısmına monte edilen bir denizcilik sistemi olarak geminin stabilizasyonuna destek sağlıyor ve farklı boyutlardaki askeri su üstü platformları için tasarlanabilme yeteneğine sahip.” dedi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz şöyle devam etti: “Yalpa Sönümlendirme Sistemi, gemilerin aşırı yalpalamasına karşı direnç sağlamak, personelin güvenliğini ve platformun operasyonel verimliliğini artırmak, zorlu deniz koşullarında hareketleri en aza indirmek gibi avantajlar sunuyor. Ayrıca, helikopter harekâtı, atış esnasında silah stabilizasyonu, denizde ikmal, malzeme ve personel transferine de destek sağlayan bu sistem, Türk savunma sanayisine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne önemli katkılar sunuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here