Doğu Akdeniz’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahası, kara sularında 23 Ekim’de başlayan Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatı-2023 başarıyla devam ediyor. 

Arama-kurtarma görevleri kapsamında icra edilen tatbikata Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, KKTC unsurları, sivil kurum ve kuruluşlar ile gerçekleştiriliyor.

Bu tatbikatın temel amacı, arama kurtarma unsurlarının koordinasyonunu artırmak, personelin eğitimini geliştirmek ve Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki işbirliğini test etmektir.

Tatbikat, kara ve deniz olmak üzere iki aşamada ve üç senaryo ile gerçekleştirildi. Tatbikatın birinci aşamasında, bir uçak kazası senaryosu üzerinden arama kurtarma operasyonları uygulandı. KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı, Türkiye Cumhuriyeti Arama Kurtarma Teşkilatı’ndan destek talebinde bulundu ve bu talep doğrultusunda önemli bir ekip olay yerine sevk edildi. Arama Kurtarma Uçak ve Helikopterleri kazazede kurtarma operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi.

Tatbikata dost ve müttefik ülkeler Azerbaycan, Cibuti, Filipinler, Kosova, Katar, Libya ve Pakistan da gözlemci statüsünde katılım sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here