ABD Dışişleri Bakanlığı, 29 Haziran tarihli duyurusuyla Çek Cumhuriyeti’ne 5.62 milyar dolar değerindeki F-35 uçaklarının satışını onayladı.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satışın 24 adet F-35 Joint Strike Fighter’ı içerdiğini belirtti. Ana yüklenicilerin ise Lockheed Martin, RTX ve Boeing olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Önerilen satış, Çek Cumhuriyeti’nin savunma kabiliyetlerini geliştirecek, modern tehditlere karşı koruma sağlayacak ve NATO operasyonlarına destek olacak şekilde bölgede sürekli bir varlık sağlayacaktır” denildi.

Çek Cumhuriyeti, NATO üyesi olarak Mayıs ayında Rusya’ya karşı mücadelesinde Ukrayna’yı desteklemek için bir güvenlik anlaşması imzaladı. Bu satış onayı ise Çek Cumhuriyeti’nin bir yıl önce ABD’den 24 adet F-35 temin etme isteğini duyurmasının ardından gerçekleşti.

Çekya Savunma Bakanı Jana Černochová, “Bu seçeneği seçme kararımız, Çek Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan analizlere dayanmaktadır. Gelecekteki savaş alanlarında görev gereksinimlerini yalnızca gelişmiş 5. nesil savaş uçakları karşılayabilir” dedi.

Mayıs ayında yayınlanan ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi raporu, F-35 programının program gecikmeleri, maliyet artışları ve geç teslimatlarla mücadele ettiğini belirtti. Raporda, Kongre’nin motor modernizasyonunu ayrı bir program olarak ele alması önerildi.

Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak olası satışta 25 adet Pratt & Whitney F135-PW-100 motoru, 70 adet AIM-120C-8 Gelişmiş Orta Menzilli Hava Hava Füzesi ve çeşitli bombalar ile elektronik harp yetenekleri yer alacak.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın açıklamasına göre, bu olası satış Kongre’ye bildirildi. Gerçek dolar değeri ise eğer söz konusu anlaşmalar gerçekleşirse, nihai gereksinimlere, bütçe yetkisine ve imzalanan satış anlaşmalarına bağlı olarak daha düşük olabilir, “ ifadesiyle belirtildi.

Satış gerçekleşirse, Çek Cumhuriyeti, F-35 programına katılan dokuz Yabancı Askeri Satış müşterisi arasına katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here