Çin, İlk Kez Yurt Dışında Z-10ME ağır saldırı helikopterini sergiledi

0
62

Çin, ilk kez yurt dışında bir fuarda yeni ürünü Z-10ME ağır saldırı helikopterini sergiledi. ABD’nin Apache saldırı helikopterine benzeyen Z-10ME, roketatarlar, GR5 güdümlü roketler ve havadan havaya füzelerle birlikte görücüye çıktı.

Ağır saldırı helikopterinin yanı sıra, yerli üretim ticari uçaklar ve çok sayıda ürün de fuar alanında yer aldı. İki yıl önce fuara sadece birkaç modelle katılan Çin’in bu yıl çok sayıda yeni modelle yer alması dikkat çekti.

Amerikan Muadillerinden Daha Ucuz ve Yetenekli Sistemler

Özellikle Amerikan muadillerinden daha ucuza yetenekli sistemler sağlayabilen Çin, Z-10ME saldırı helikopterini ilk kez sergiledi. Helikopter, ABD Apache’sine benziyor ve üzerinde roketatarlar, GR5 güdümlü roketler ve havadan havaya füzeler bulunuyor. Z-10ME ile birlikte CM-502KG havadan karaya, TY-90 havadan havaya füzeler, GR-5 güdümlü roketler, FS70B parça tesirli roketler ve 23 mm mühimmatlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede uyumlu mühimmatlar sergilendi.

Fuarda Sergilenen Diğer Çin Uçakları

Ayrıca fuarda J-20 hayalet savaş uçağı, Y-20 büyük nakliye uçağı, Z-20 genel maksat helikopteri, GJ-11 hayalet saldırı uçağı, FC-31 hayalet savaş uçağı, J-10CE savaş uçağı, JF-17 savaş uçağı, L-15A savaş eğitim uçağı, KJ-500 erken uyarı uçağı, Y-9E taktik nakliye uçağı ve Wing Loong serisi insansız hava araçlarının gerçek ve ölçekli modelleri hava gösterisinde sergilendi.

Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) C919 yolcu uşağı gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

COMAC’ın Yerli Üretim Uçakları

Changi Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarda Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) iki C919 ve üç ARJ21 ticari uçağını ilk kez görücüye çıkardı. Bu, yerli üretim büyük Çin uçaklarının ilk kez denizaşırı bir hava fuarında sergilenmesi anlamına geliyor. C919 yolcu uçakları, Çin’deki uçuşlarında tatmin edici sonuçlar elde etti. Geçen yılın Mayıs ayında ilk ticari uçuşunu başarıyla tamamladıktan bu yana dört uçak teslim ederek 110.000’den fazla yolcu seyahatini güvenli bir şekilde gerçekleştirdi. Şu anda C919 yolcu uçağına denizaşırı alıcılardan gelen talepler ile 1.000’den fazla uçak sipariş edildi.

Fuarın İlk Günü ve Gösteri Uçuşları

Fuarın ilk gününde Çin’e ait COMAC C919 ticari uçağı ilk kez yurt dışında bir uçuş gerçekleştirdi. Ayrıca Singapur Hava Gösterileri’nde bir F-15SG avcı uçağı ve bir AH-64D Apache helikopteri gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Hindistan’ın Sarang helikopter ekibi etkileyici hava akrobasileri sundu. Güney Kore’nin Kara Kartalları T-50B’leriyle gösteriyi tamamladı. Endonezya ve Avustralya’dan ekipler de akrobasi gösterileri için gökyüzünde yer aldı.

Katılım ve Ziyaretçi Beklentisi

Fuar organizatörlerine göre bu yıl düzenlenen fuara 1.000’den fazla katılımcı katıldı. Bir hafta sürecek olan fuara yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here