İngiltere Savunma Bakanının izlediği Nükleer Füze Denemesi başarısızlıkla sonuçlandı

0
36

İngiltere’nin 30 Ocak tarihinde Florida açıklarında gerçekleştirdiği nükleer Trident II balistik füze denemesi, füzenin ateşlendiği denizaltının yakınında denize düşmesi sonucu başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu olay, Birinci Deniz Lordu Amiral Sir Ben Key ve Savunma Bakanı Grant Shapps’ın da dahil olduğu üst düzey yetkililerin deneme fırlatmasına tanıklık etmek üzere HMS Vanguard denizaltısında bulunmaları nedeniyle daha da utanç verici hale geldi.

Savunma Bakanlığı tarafından Salı günü yapılan açıklamada, 30 Ocak’ta gerçekleştirilen Trident II balistik füze denemesi sırasında “bir anomali” meydana geldiği doğrulandı. Açıklamada, İngiltere’nin nükleer caydırıcılığının “güvenli, emniyetli ve etkili” olduğuna vurgu yapılarak, “Ulusal güvenlik meselesi olarak bu konuda daha fazla bilgi veremeyiz,” denildi.

Haberi ilk veren The Sun gazetesine göre, denizaltıdaki mürettebatı, eğitim başlıklarıyla donatılmış Trident II füzesini fırlatma tüplerindeki sıkıştırılmış gazla havaya itti. Ancak füzenin ilk kademe motorları ateşlenemedi ve füze denize düştü. The Sun gazetesi, füzenin gerçek bir görev sırasında fırlatılmış olsaydı, test koşullarında olduğundan daha yüksek bir başarı şansına sahip olacağını da öne sürdü.

İngiliz yetkililer, Trident füze sisteminin “dünyanın en güvenilir silah sistemlerinden biri” olduğunu ve 190 testten başarıyla geçtiğini savundu. Birleşik Krallık en son 2012 yılında başarılı bir Trident füzesi fırlatmıştı. 2016’da yapılan son testte ise “veri toplama sistemi” ile ilgili bir sorun yaşanmış ve füze kontrolörleri tarafından güvenlik tedbiri olarak okyanusa yönlendirilmişti.

HMS Vanguard, İngiltere’nin dünyanın okyanuslarında sessizce devriye gezmek ve ülkenin sürekli nükleer caydırıcılığını sürdürmek için kullandığı dört nükleer güç destekli denizaltıdan biridir. 1990’ların ortalarında hizmete giren Vanguard sınıfı denizaltılar, 2030’larda gelecek nesil Dreadnought sınıfı denizaltılar ile değiştirilmeyi bekliyor.

Trident II, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık tarafından kullanılan denizaltından fırlatılan bir balistik füzedir (SLBM). Lockheed Martin tarafından üretilen füze, 1990’dan beri hizmettedir ve dünyanın en güçlü nükleer füzelerinden biri olarak kabul edilir. Trident II füzelerinin 2040’lara kadar hizmette kalması planlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, füzelerin modernizasyonu için çalışmalar yürütmektedir. Füzenin menzili 12.000 kilometre (7.456 mil), taşıyabileceği savaş başlığı sayısı 8 ila 14 ve ağırlık 130 tondur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here