Diehl Defence’in IRIS-T Füzeleri, Güney Kore’nin KF-21 ve FA-50 Uçaklarına Entegre Edilecek

0
49

Alman şirketi Diehl Defence ve Korea Aerospace Industries (KAI), Diehl’in IRIS-T kısa menzilli hava-hava füzesinin Güney Koreli şirketin FA-50 ve KF-21 Block II savaş uçaklarına entegre edileceğini belirten bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.

KAI ve Berlin merkezli Diehl Defence arasında imzalanan Mutabakat Zaptı (MoU), Güney Kore savaş uçaklarının silah kabiliyetlerinin güçlendirilmesine yönelik projelerde işbirliği ve Avrupa pazarına yönelik ortak pazarlama projelerini öngörüyor.


Korean Aerospace Industries Co. CEO’su Kang Goo-young (solda) ve Diehl Defence’in baş program sorumlusu Harald Buschek, Berlin’de düzenlenen şirketlerin mutabakat zaptı imza töreninde görülüyor. Kaynak: Yonhap

KAI CEO’su Kang Goo-young, imza töreninde yaptığı açıklamada, şirketin Diehl Defence ile ortaklık ve ortak pazarlama çalışmaları yoluyla Avrupa ve Afrika’ya ihracatını genişletmeyi öngördüğünü söyledi.

Diehl Defence, IRIS-T orta menzilli hava savunma sistemine odaklanarak füze geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır.

Diehl Defence ve KAI firmaları daha önce Diehl Defence’in füze sistemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve entegrasyonu alanlarında birlikte çalışmıştı. İşbirliği 2017 yılında IRIS-T’nin KF-21 Block I savaş uçağına entegre edilmesiyle başladı.

Güney Kore, FA-50 uçaklarını Malezya, Filipinler ve Polonya’ya sattı. Güney Kore Hava Kuvvetleri, F-4E Phantom II ve F-5E/F savaş uçaklarının yerini alacak KF-21 savaş uçaklarından 2028 yılına kadar 40 adet (Aşama I) ve 2032 yılına kadar 120 adet (Aşama II) sahip olmayı planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here