Türk Deniz Kuvvetleri’nin 25 bin personel katılımıyla son yıllarda gerçekleştirdiği en büyük tatbikatlardan DENİZKURDU-2021 Tatbikatı başarıyla tamamlandı.

25 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında Ege ve Akdeniz’de yapılan tatbikata, 132 su üstü gemisi, 10 denizaltı, 43 kanatlı uçak, 28 helikopter ve 14 insansız hava aracı katıldı.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” 25 Mayıs’ta başlayan ve 6 Haziran 2021’de başarıyla tamamlanan DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’nda 25 bin personel görev yaptı.” ifadelerini kullandı.

Tatbikat kapsamında harekatla karargahların ve harekat merkezlerinin sevk ve idare etkinliğini denetlemek, çok tehditli ortamda karar verme süreçlerini değerlendirmek, müşterek çalışabilirlik usullerini ve karşılıklı destekleme imkanları kabiliyetlerini denemek ve Deniz Kuvvetleri unsurlarının eğitim seviyelerini yükseltmek amaçlanıyor.

DENİZKURDU-2021 tatbikatının ilk aşamasında katılımcı birimler operasyonel hazırlık tatbikatları gerçekleştirdi. İkinci aşamada dört günlük bir kriz senaryosuna dayanan kuvvete dayalı eğitimler yapıldı.Üçüncü aşamada ise katılımcı gemiler Ege ve Akdeniz kıyılarında liman ziyaretleri gerçekleştirdi.

Tatbikatın tamamlanmasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesi, Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nın Doğu Akdeniz’deki “seçkin gözlemci günü” faaliyetlerini katıldı.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here