Japonya'nın Sasebo kentindeki Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) üssünde, Teğmen Risa Takenouchi, JMSDF tarihinde bir denizaltıda görev yapan ilk kadın subay oldu.

Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) tarihinde ilk defa bir kadın subay, Teğmen Risa Takenouchi  denizaltıda resmi olarak göreve başladı.

Teğmen Risa Takenouchi görevine başlaması anısına JMSDF’ nin Sasebo’daki deniz üssünde tören gerçekleştirildi. Geleneksel olarak Japon Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF) kadın personelin görevlendirilmesine kısıtlamalar getirmişti. JSDF’nin kadınlara yönelik bu tür kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmasının arka planında, son dönemde azalan doğum oranı ve yaşlanan nüfus nedeniyle personel alımında yaşanan sorunlar olduğu belirtiliyor.

JMSDF Aralık 2018’de denizaltıları kadın mürettebata açmaya kakar verdi. Bu maksatla 2019 yılında Uzushio denizaltısında kadınların fiilen gemide olduğu durumlarda ortaya çıkan sorunları anlamak için kadın üyeler deneme amaçlı olarak gemiye alındı.Bu gelişmelerin ardından JMSDF denizaltılarında önemli değişiklikler oldu; Ekim 2020’de denize indirilen en yeni denizaltısı Taigei’de kadınlara özel bir yatak odası bölmesine ve kadınların kullanımı için tasarlanmış bir duş odası yerleştirildi.

Teğmen Risa Takenouchi 

Japonya Ulusal Savunma Programı Yönergelerinde Taigei bir test denizaltısı olarak gösteriliyor. Gelecekteki JMSDF denizaltılarında kadın mürettebat üyelerine yönelik çalışmalar Taigei’de test edilmesi bekleniyor.

Japon Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF) 2020 itibariyle yaklaşık 230.000 personel görev yapıyor. JSDF’nin tamamında yaklaşık 17.000 kadın üye bulunmaktadır.Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) yaklaşık 3.000 kadın personel görev yapıyor.JSDF personeli arasındaki kadın oranını 2027’ye kadar %9’a çıkarmayı planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here