Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Leopard 2A4 tankları için üretilen zırh paketinin seri üretimine geçildiğini ve tanklara entegrasyonunun başladığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir açıklamasında, ” KKK envanterindeki LEOPARD 2A4 tanklarının modern muharebe ortamına uygun olarak yeteneklerini artırma çalışmamız kapsamında ROKETSAN’daki Balistik Koruma Merkezinde tasarlanıp üretilen zırh paketinin seri üretimine geçtik ve tanklara entegrasyonuna başladık. ” ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti: ” Kule ve gövde bölmeleri için tehdit analizine göre farklı konfigürasyonlarda geliştirilen zırh paketi, halen dünya ordularındaki Leopard 2A4 tanklarında kullanılan en etkin balistik korumaya sahip. Yerli ve milli sistemlerle modernize edilen tanklar Mehmetçik’in hizmetinde!

ROKETSAN Balistik Koruma Merkezi (BKM), askerî ve sivil platformların balistik koruma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştur. BKM hafif/ağır zırhlı araçlar için kompozit ve reaktif zırh (ERA) tasarım, geliştirme, üretim ve test yeteneklerine sahiptir. Ayrıca, zırhlı araçların roket tahrikli bomba (RPG) tehdidine karşı koruma seviyelerini artırmak amacıyla Esnek Katmanlı Zırh Sistemi çözümleri ve alan koruma çözümleri de sunmaktadır.

ERA, zırhlı muharebe araçlarının beka seviyesinin artırılması ve modernizasyonu kapsamında geliştirilen hibrid bir zırh sistemidir. Ana muharebe tankları için geliştirilen ağır reaktif zırh sistemlerinden, hafif zırhlı araçlar için üretilen reaktif zırhlara kadar değişik tipte enerjik malzeme teknolojileri ERA’larda kullanılmaktadır.

Kaynak: SSB

C Savunma Dergi Mayıs Sayısı
+Endonezya denizaltısı KRI Naggala 402 batması ardından
+Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi ne kadar başarılı ?
+Son yıllarda İHA kayıplarının giderek artması ne anlama geliyor.
PDF sürümünü okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here