Türk Silahlı Kuvvetleri’ne T-129 ATAK helikopteri teslimatı devam ediyor. FAZ-2 konfigürasyona sahip ATAK helikopteri daha Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alındı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ” Faz-2 konfigürasyona sahip bir T-129 ATAK helikopteri daha Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine alındı. Böylece 54’üncü ATAK helikopterimiz de envantere girmiş oldu. “ ifadeleri yer aldı.

Şu anada kadar TUSAŞ tarafından üretilen 63 adet ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 54 adet (3’ü Faz-2), Jandarma Genel Komutanlığı’na 6 adet, Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 adet ATAK helikopteri teslimatı yapıldı.

FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde oldu.FAZ-1 ek olarak FAZ-2’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistemleri bulunuyor.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here