ABD Özel Harekat Komutanlığı tarafından 22 Nisan’da sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, Ohio sınıfı nükleer güdümlü seyir füze denizaltısı (SSGN) ile denizaltı lojistik operasyonları yürüten bir Bell-Boeing CV-22 Osprey’i fotoğrafı gösterildi.

Fotoğraf USS Georgia’ya benzeyen SSGN denizaltısı sızma yeteneklerini test etmek amacıyla Aralık 2021’de Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği bir tatbikattan alınmış.

USS Georgia denizaltısı son birkaç aydır Avrupa’nın çevresindeki denizlerde görüldü. Fotoğrafın tahminen Kıbrıs adası yakınlarında çekildiği belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekatın ardından NATO’nun bölgedeki görünür varlığını desteklemek için fotoğraflar yayınlanmış olabilir.

Ayrıca denizaltı en son 27 Mart’ta Yunanistan’ın Souda Körfezi dışında Deniz Piyadeleriyle özel harekat eğitimi verdiği duyurulmuştu. En son 22 Nisan’da Cebelitarık kıyılarındaki bir görevin ardından, USS Georgia’nın Doğu Akdeniz’de devriye gezmek üzere geri döndüğü iddia edildi.

CV-22V Osprey çok görevli askerî tiltrotor, özel kuvvetlerin devriye gezerken Amerikan nükleer denizaltılarına erişmek için en iyi seçenek olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here