Fransız Naval Grup ile Mısır Donanması arasında beş yıllık bakım anlaşması Kahir’de düzenlenen Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda (EDEX 2018) imzalandı.

Anlaşma, Mısır donanmasında bulunan Fransız üretimi gemilerin beş yıllık bakımı ve hizmet içi destek programını kapsıyor.

Fransız gemi üreticisi başkanı Hervé Guillou, ” Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ahmad Khaled ile taahhüt ettiğimiz yedi geminin beş yıl boyunca bakım ve destek planımız için ön mutabakat anlaşması imzaladık..” dedi.

Anlaşma Mısır’da yapımı devam eden üç Gowind korvetinin inşaa sürecine büyük destek verecek. Ayrıca İskenderiye’de yeni kurulacak Naval Grup iştiraki ile yerel iş gücünün eğitilmesi yönetilecek.

Guillou, “ İskenderiye’de bir şirket kuruyoruz. Uzun vadedeli ilişkimizi mühürleyen ortak girişime yatırım yapıyoruz. Naval Grup Mısır donanmasına daha iyi hizmet edebilmek ve yetenekleri güçlendirmek için Mısırlı mühendisleri ve teknisyenleri işe alacağız…” ifadelerini kullandı.

Naval Grup‘un Mısır’daki iştiraki ANMI (İskenderiye Donanma Bakım ve Endüstri)  , dört Gowind  korveti, iki LHD, FREMM fırkateyni ve alınması muhtemel diğer gemilerin geliştirilmesi, yükseltilmesi ve optimum kullanımını garanti edecek.Yeni kurumun Mısır sanayisini doğrudan ve dolaylı yeni iş imkanı oluşturması bekleniyor.

Bir sonraki adımın Mısır donanmasının daha büyük filoya sahip olmasına yardım etmek olduğunu söyleyen Hervé Guillou, ” Fransız Fırkateyn Programı kapsamında gelecekte inşaa edilecek dijital çoklu görev gemisinin ” Belhara” programına Mısır donamasına katılmasını teklif ediyoruz..” dedi.

Mısır Temmuz 2014’te dört Gowind korvetinin yapımı için Fransa ile anlaşma imzaladı.İlk gemi Fransa Lorient’te inşaa edildi, Eylül 2017’de Mısır donanmasına teslim edildi.Dizinin ikinci gemisi İskenderiye Tersanesi’nde teknoloji transferi ile inşa edildi, Eylül 2018’de denize açıldı. Naval Grup aynı zamanda FREMM çoklu görev firkateynini “Tahya” yı Ağustos 2015’te teslim etti. Şirket Haziran 2016’da Mısır Donanması’na iki Amfibi Hücum gemisi Mistral sınıfı helikopter rıhtımlı gemiyi teslim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here