Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Kenti (KACST) tarafından geliştirilen iki adet gözlem uydusu Çin’in Jiuquan Uydu merkezinden fırlatıldı.

Sat 5A ve Sat 5B olarak adlandırılan uydular Suudi Arabistan’ın yüksek hassasiyetli uzaktan algılama uydularının ikinci nesli olarak inşaa edildi.

Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Kenti Başkanı Turki bin Suud bin Muhammed, uzaya gönderilen uydulardan yüksek çözünürlükte fotoğraflar sağlamanın hedeflendiğini, bunların da çeşitli milli kalkınma projelerinde kullanılacağını söyledi.

Uydular şehir panlamasında, dünya yüzeyindeki değişikler ve devlet kurumların ihtiyacı olan yüksek çözünürlüklü görüntüleri sağlayacak.

Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji (KACST) şimdiye kadar 13 uydu inşaasında bulundu.Ay’ın uzak bölgelerini keşfetmek için geliştirilen Çin uydusu Chang’e 4 ile işbirliği yaptı.Uzaktan algılama sistemleri geliştiren KACST, deniz izleme ve uydu verilerini izlemek için gelişmiş sistemler tasaraladı.

KACST, Suudi Arabistan stratejik teknolojileri ulusallaştırmayı, yerel içeriği en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Jiuquan Uydu merkezinden Suudi Arabistan uydularının yanında beş uydu daha fırlattıldı.Diğer uydular yaban hayatı koruma, acil kurtarma, araç ve gemi izleme ve lojistik takibi gibi hizmetler verecek.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here