Yunanistan donanmasına yeni fırkateyn ve amiral gemisi almak için halktan yardım toplanacığı açıklandı.

Yunan denizcilerinin koruyucusu olduğu inanılan Azizi Nikola Günü’nde düzenlenen törene katılan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, ” ülkemizin varlıklı hayırseverlerine ve bağışçılarına ihtiyacımız var. Yeni fırkateyn ve amiral gemisi tedarik etmek için destek çağrısında bulunuyorum.” dedi.

Kammenos, ” 1 Ocak 2019’da açılacak hesaba yatıracakları para ile ulusal çabamıza destek vermlerini bekliyoruz. bankada açılacak hesaba ilk bağışı kendi maaşımdan yapacağım. “ ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda Yunanistan Fransa’dan finansal kiralama yoluyla Aquitaine sınıfı FREMM tipi iki fırkateyn alacağını duyurmuştu.

Yunanistan Savunma Bakan Vekili Fotis Kouvelis, ” Fransa’nın finansal kiralama yoluyla bize iki fırkateyn sağlayacağı doğru, sonraki adım iki fırkateyn daha alamak olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

FREMM tipi Fırkateynlerde MDCN (Missile De Croisière Naval ) deniz seyir füzesi Sylver A70 VLS lançerlerden 250 km’den fazla menzile fırlatılabiliyor.

MdCN füzesinin deniz versiyonu askeri ve ekonomik altyapı hedeflerini vurmak için Fransız Donanması için geliştirildi.Füze uzun vadede gemilerde ve denizaltılarda depolanacak şekilde tasarlandı.

MdCN füzesi yaklaşık 1.400 kg ağırlığındadır. Toplam uzunluğu 6.50m ve 0.5m’lik bir çapa sahiptir. Füze 250km’den fazla bir menzile sahiptir.

IR hedefeleme başlığı taşıyan füzeler uçuş boyunca yönünü ve irtifasını değiştirme yeteneğine sahiptir. Hedefe düşük irtifada yaklaşma kabiliyeti olan MdCN füzesi, basit bir akış mikro-turbo TR50 turbojet motor tarafından desteklenmektedir.

Yunanistan’ın alacağı FREMM tipi Fırkateynlerde hangi füze sistemlerinin olacağı henüz belli değil. Eğer MdCN füze sistemlerine sahip olunursa, Türkiye’nin Ege kıyıları ve Anadolu’nun iç kesimleri bu füzelerin tehdidine girecektir.

Ayrıca Yunanistan elinde bulunan AM-39 Exocet füzesi ile donatılarak gemisavar görevleri de üstlenebilen Mirage 2000’ler, özellikle Ege semalarında Türk Hava Kuvvetleri F-16’ları ile sık sık karşı karşıya geliyor. 

Mirage 2000-5 savaş uçakları 300km’den yüksek menzili, entegre INS/GPS, TERPROM ve IIR güdüm kontrol sistemi ile 450kg’lik harp başlığı ile son derece etkili bir stratejik silah sistemi olan SCALP EG’lere sahiptir.Miraj 2000-5 uçakları Anadolu’nun derinliklerindeki hassas hedeflere erişim imkânı kazandığını görüyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here