Güney Amerika ülkesi Ekvador Cumhuriyeti, Otokar tarafından üretilen 20 adet COBRA II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) aracını törenle teslim aldı.

Türk savunma sanayinin önde gelen firmalarından Otokar, geçtiğimiz ayın başlarında Güney Amerika ülkesi Ekvador Cumhuriyetine COBRA II zırhlı araçlarını teslim etmişti.

Başkent Quito’daki teslim töreninde konuşan Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, “Bugün bu 20 Türk yapımı Cobra II aracını teslim etmekten mutluluk duyuyorum.” dedi.

Lasso, Ekim ayında 15 yeni COBRA II zırhlı aracının geleceğini sözlerine ekledi.

COBRA II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), personeli ve içinde taşıdığı ekipmanı yüksek seviyede koruma yeteneği ile donatılmıştır. Kurşunlara ve patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlar. 4×4 tekerlek düzeni sayesinde Cobra II, zorlu arazi koşullarında bile etkili bir şekilde hareket edebilir. Araç, dokuz personeli taşıma kapasitesine sahiptir. Bu, askeri birimleri taşımak veya operasyonlarda ekipman taşımak için kullanışlıdır. Cobra II, farklı ihtiyaçlara uyacak şekilde çeşitli konfigürasyonlarda mevcuttur. Farklı silah sistemleri ve ekipmanlarla donatılabilir.

Geçtiğimiz aylarda IDEF 2023 fuarında yine COBRA II aracının iki farklı varyantı sergilendi. Normal beş kapılı COBRA aracının üzerinde bir kule ve drone bulunan modeli de sergilendi. Bu modeldeki araç üzerinde bulunan drone havalandı ve görüntüyü araca iletti.

Diğer COBRA II aracı, Birleşmiş Milletler Barış Gücü için tasarlanmış ve hâlen birçok ülkede kullanılan bir yaralı tahliye aracıdır. İçindeki ekipmanlar, yaralıya müdahale edebilecek şekilde organize edilmiştir. Araçta her türlü sahra tıbbi müdahale ekipmanları bulunmaktadır. Komutan ve sürücüye ek olarak, bir doktor ve iki sedye taşıma kapasitesine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here