Ukrayna İstihbaratı, 2015 yılında Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen petrol kulelerinin kontrolünü ele geçiren bir operasyonun detaylarını açıkladı.

Ukrayna Savunma İstihbaratı (GUR), özel kuvvetlerin Karadeniz’in kuzeybatısında ve Kırım’a yakın bir konumda bulunan petrol kulelerinin kontrolünü yeniden ele geçirmeyi başardığını açıkladı.

Kuleler, 2015 yılından beri Rusya tarafından işgal edilmiş ve askeri üsler haline getirilmişti.

GUR, Petro Hodovanets, Ukraina, Tavrida ve Syvash jackup platformlarını geri aldıklarını ve operasyon sırasında çok miktarda Rus ekipmanı dahil olmak üzere çeşitli ekipmanları ele geçirdiklerini belirten bir video yayınladı.

Ele geçirilen ekipman arasında su yüzeyi üzerindeki hedefleri algılamak ve takip etmek için tasarlanmış olan Neva-B gözetleme radarı da bulunuyor. İstihbarat yetkilileri, Rusya’nın petrol sondaj kulelerini helikopter pistleri olarak da kullandığını, ayrıca silahlar, mühimmat ve yakıtı sakladığını hatırlattı.

GUR yetkilileri, operasyonları benzersiz ancak aynı zamanda riskli olarak tanımladı. Özel kuvvet ekipleri hava koruması olamadan savunmasız bir şekilde uzun mesafeleri kat etmek zorunda kaldığını söyledi. Ayrıca operasyonda ön keşifte insansız hava aracı kullanıldığını belirtti.

Operasyonun en zor kısmının tekneleri platforma bağlamak ve çıkmak olduğunu belirten yetkililer, “çünkü denizde fırtına vardı” dedi. Ukrayna askerleri Neva-B radarını platformdan söküp geri çekilirken yanlarına aldılar. Birkaç gün sonra diğer silah ve mühimmatı almak için platforma geri döndüler.

Ukrayna özel kuvvetler askerleri birkaç hafta önce bir platformun yakınında botlarına bir Rus Su-30 saldırısı olduğunu, saldırının taşınabilir hava savunma sistemi, man-portable air-defense systems (MANPADS veya MPADS) ateşlenmesi sonucu Su-30’a hasar verdiği ve hava üssüne geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi. Olay sırasında manevra yapan teknelerden bir asker düştü. Asker yaklaşık 14 saat süren bir aramadan sonra kurtarıldı.

GUR açıklamasında, “sonuçta Rusya, Boyko Kuleleri’ni askeri amaçlar için kullanma yeteneğini kaybetti. Bu kulelerde bulunan gözetleme ekipmanından mahrum kalan Rusya, Karadeniz sularını tamamen kontrol etme yeteneğini kaybediyor” denildi.

Hodovanets Sondaj, Ukraina,  Tavrida ve Syvash jackup  Platformu Ukrayna’nın sahip olduğu bir sondaj platformudur. Bu platform, deniz altı petrol ve doğalgaz rezervlerini araştırmak ve sondaj yapmak amacıyla kullanılır. Platformun özellikleri ve teknik detayları, genellikle enerji şirketleri veya petrol ve gaz endüstrisi uzmanları tarafından daha ayrıntılı olarak incelenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here