Biden yönetimi, Ukrayna’nın Rus işgaline karşı mücadelesine destek olmak amacıyla Uzun Menzilli Ordu Taktik Füze Sistemleri (ATACMS) göndermeyi düşünüyor. Ancak bu karar henüz kesinleşmemiş ve resmi olarak açıklanmamış durumda.

ATACMS, Ukrayna’nın mevcut füze sistemlerine göre çok daha uzak mesafelere ulaşabilme potansiyeli sahip. Ancak Biden yönetimi Rusya ile gerginliği tırmandırmaktan çekindiği ve Amerika’nın kendi füze stoklarını azaltma endişeleri nedeniyle uzun süre reddetti.

Ayrıca, ABD’nin ATACMS envanterinde beklenenden daha fazla füze bulunduğu ortaya çıktı, ancak bu füzelerin kullanılabilirliği ve türü hala net değil.

ATACMS’nin Ukrayna’ya gönderilmesi durumunda, Ukrayna’nın Rus pozisyonlarına daha uzak mesafelerden saldırabilme ve Kırım’daki hedeflere ulaşabilme yeteneğine sahip olacak. ABD, Ukrayna’ya sunulan 43.7 milyar dolarlık güvenlik yardımının bir parçası olarak düşünülüyor.

Modern ATACMS varyantları 300 kilometreye (186 mil) kadar menzile sahiptir. Yaklaşık 500 kilogram savaş başlığı taşır, bu da halihazırda Ukrayna’nın kullandığı HIMARS ve Çok Namlulu Roket Sistemleri’nden (ÇNRA) yaklaşık 2,5 kat daha büyük bir savaş başlığı ile daha uzun menzilde muazzam bir etkiyle hedefleri vurabilir anlamına gelir.

MGM-140 Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS), ABD savunma şirketi Lockheed Martin tarafından üretilen bir karadan karaya füzedir. Katı yakıt ile 186 mil (300 km) menzile sahiptir ve 4.0 m boyunda ve 610 mm çapındadır.

ATACMS, paletli M270 Çok Namlulu Roket Sistemlerinden (MLRS) ve tekerlekli M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sisteminden (HIMARS) ateşlenebilir. ATACMS fırlatma kabı, standart bir MLRS roket kapağı gibi altı daire desenli bir kapağa sahiptir, ancak yalnızca bir füze taşımaktadır.

ABD Ordusu, maliyet nedeniyle ATACMS programını 2007’de sonlandırdı. Stokları yenileme kapsamında TACMS Hizmet Ömrü Uzatma Programı (SLEP) başlatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here