Dünyanın en önemli savunma sanayisi etkinliklerinden Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı (DSEI 2023), bugün kapılarını ziyaretçilerine Londra’da açtı.

Bu yıl “Entegre güce ulaşmak” temasıyla düzenlenecek fuarda, hava, kara, deniz, siber ve elektromanyetik faaliyetler ve uzaydan oluşan operasyonel alanlar arasında entegrasyon uygunluğu vurgulanacak.

Türk savunma sanayisi şirketleri de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği desteğiyle fuara katılım sağlıyor.

Fuarda, aralarında ASELSAN, BMC, CES Kompozit, HAVELSAN, Kale Arge, MKE AŞ, Nurol Makina, REPKON, Roketsan, CANiK, Sarsılmaz, TAIS’in bulunduğu yaklaşık 30 Türk şirketi, ürün ve kabiliyetlerini sergiliyor.

12-15 Eylül tarihlerinde Londra Excel’de düzenlenen fuara 2.800’den fazla savunma ve güvenlik tedarikçisinin katılımıyla gerçekleşiyor.

ROKETSAN

Türkiye’nin roket, füze ve mühimmat alanlarında dünya çapındaki önemli bir aktör olan ROKETSAN firması DSEI 2023 fuarında, TRLG-230 füzesini, SİHA’larla birlikte adını dünyaya duyuran Mini Akıllı Mühimmatlar MAM-C, MAM-T ve yeni geliştirilen MAM-L IIR’ı, CİRİT Lazer Güdümlü Fuze’yi, HİSAR Hava Savunma Füzelerini, SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’ni, Uzun ve Orta Menzilli Tanksavar Füze ve Silah Sistemleri UMTAS ve OMTAS’ı, KARAOK Kısa Menzilli Tanksavar Silahı’nı, ATMACA Gemisavar Füzesi’ni ve TEBER Güdüm Kiti’ni sergiliyor.

NUROL İNGİLTERE’DE ŞİRKET KURDU

Türkiye’nin önde gelen zırhlı kara aracı üreticisi Nurol Makina, Avrupa ve İngiltere’deki stratejisini desteklemek amacıyla şirket kısa bir süre önce “Nurol Makina UK” adlı yeni bir şirket kurdu.

Şirketin hedefinde yalnızca İngiliz ordusu değil, aynı zamanda İngiltere’den üçüncü ülkelere de hizmet sunacak.

Nurol Makina UK, yerel istihdamı artırmak amacıyla 4X4 zırhlı araçların tasarımı, geliştirilmesi ve üretimini üstleniyor. Şirket, bu stratejisinin ilk adımlarını DSEI 2023 fuarında atacak ve kendisini uluslararası arenada tanıtacak.

Şirket İngiltere’deki savunma sanayisine katkıda bulunmak amacıyla İngiliz NP Aerospace firması ile bir anlaşma imzaladı. NP Aerospace, İngiliz ordusuna zırhlı araç modernizasyonu konusunda hizmet veriyor ve dünya genelinde 2 binden fazla araca çözümler sunmuş durumda.

Nurol Makina UK, fuarda Hafif Zırhlı Araç NMS-L ve Ejder Yalçın 4X4 gibi ürünlerini tanıtarak İngiltere’deki mühendislik ve inovasyon gücünü sergilemeyi amaçlıyor. Özellikle NMS-L’nin yeni sağdan direksiyonlu konfigürasyonu, fuarın dikkat çeken öğelerinden biri olacak.

CANİK İNGİLİZ FİRMASI AEI SYSTMES SATIN ALDI

Birleşik Krallık merkezli AEI Systems firmasını satın alan Türk savunma şirketi CANiK ve şirketler grubunun diğer üyeleri, tabancalardan uçaksavarlara, orta kalibre toplardan uzaktan komutalı silah kulelerine kadar birçok ürünü DSEI 2023 fuarında sergiliyor.

Sergilenecek ürünler arasında, CANİK M3 ağır Makineli tüfeği NATO standartı 12,7×99 milimetrelik mermileri kullanıyor. Bu silah, CANİK tarafından ilk piyasaya sürülen CANİK M2 QCB’nin (dakikada 600-650 mermi) yeni versiyonu olacak. Şirket, CANİK M2 QCB‘den sonra CANİK M2F (dakikada 900-950 mermi) versiyonunu çıkardı. Böylece, CANİK M3 (dakikada 1100-1200 mermi) versiyonu ile dünyada NATO standartı 12.7 mm mermi kullanan tüm varyantları CANİK firması tarafından üretilmiş oldu.

CANİK firması, dünya çapında önemli bir yere sahip olan VENOM LR 20, 25, 30 mm orta kalibre toplarıyla ilgilenmeye başladı. Farklı platformlara (Pikap, Arazi aracı, MRAP, İKA, İDA, Hücumbot, Fırkateyn, Helikopter) entegre edilebilen bu silah sistemini bünyesine katmak amacıyla CANİK, Birleşik Krallık merkezli AEI Systems firmasını satın aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here