Fransa’da sandık çıkış anketlerine göre mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 57,6-58,2‘ını alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Le Pen ise yüzde 41,8 oyda kaldı.

Fransa’da ilk turu 10 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 27,8 oy alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile, yüzde 23,1 oy alarak 12 aday arasından ikinci tura yükselmeyi başaran Marine Le Pen yarıştı.

İçişleri bakanlığı, seçimlerin ülke genelinde olaysız geçtiğini belirterek katılım oranını yüzde 72 olduğunu açıkladı. Buna göre, sandığa katılımda tarihi bir gerileme yaşandı. Bu oran 2017 seçimlerinin ikinci turunda yüzde 74,6, 2012 seçimlerinde de yüzde 80,4 olarak gerçekleşmişti.

“Ne Macron, ne Le Pen” diyerek sandığı protesto eden seçmen sayısının artması nedeniyle, katılım düşüklüğü rekor yaptı ve seçmenin yüzde 28’i, yani yaklaşık 14 milyonu sandığa gitmedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de sosyal medya hesaplarında, zaferinden dolayı Macron’u tebrik etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da, Twitter’da yaptığı İngilizce Fransızca paylaşımlarla Macron’u kutladı ve “İki ülke ve dünya için önemli konularda birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here