Türk Deniz Kuvvetleri tarafından Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilen Mavi Vatan-2022 Tatbikatı başarıyla tamamlandı.

Milli Savunma Balanlığı’nın açıklamasında ” Deniz Kuvvetlerimiz tarafından Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilen Mavi Vatan-2022 Tatbikatı; 122 gemi,41 hava unsuru, amfibi deniz piyade birlikleri, amfibi hücum timleri, SAT ve SAS görev timleri ile kıyı birliklerinin katılımıyla başarılı şekilde tamamlandı. “ ifadeleri yer aldı.

Mavi Vatan-2022 Tatbikatı’nda; Kara ve Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşları görev aldı.

Tatbikat kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan AKSUNGUR’dan ilk defa Millî Akıllı Mühimmat (MAM-L) atışı yapıldı.

ASELSAN DENİZALTI SAVUNMA HARBİ (DSH) ROKETİ KULLANILDI

Tatbikatta SAS harekâtının ardından gerçekleştirilen denizaltı savunma harbinde yerli ve millî teknolojiler kullanıldı. Belirlenen su altı hedefi, TCG TARSUS karakol gemisindeki Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi Atıcı Sistemi
kullanılarak tam isabetle vuruldu.

Uzun müddet satha çıkmadan seyir yapabilen dizel elektrik denizaltılar, elverişsiz sonar ortam şartları nedeniyle akustik olarak kendilerine avantaj sağlayan kıyı bölgelerinde tespit edilmeden harekat icra edebiliyor.

Kıyıya yakın sularda sonar şartlarının uygun olmaması nedeniyle denizaltılar ancak kısa mesafelerden tespit edilebiliyor. ASELSAN DSH Roketi Atıcı Sistemi, kıyıya yakın sularda denizaltı savunma harbi icra eden hafif su üstü unsurları tarafından özellikle denizaltılara karşı kullanılmak üzere geliştirildi. Her tip su üstü platformuna kolaylıkla entegre edilebilen sistem, su altından yaklaşan asimetrik tehditlere karşı veya üs ve limanların denizaltı savunması
maksadıyla, sabit veya mobil olarak karaya da konuşlandırılabiliyor.

Tatbikata katılan botlarda ve gemilerdeki ASELSAN uzaktan komutalı silah sistemleri de (STOP-2) dikkat çekti. Uzaktan komutalı silah sistemleri alanında dünyadaki lider firmalardan biri olan ASELSAN’ın deniz platformlarına entegre edilmiş çok sayıda sistemi bulunuyor.

Zorlu çevre koşulları ve çatışma ortamlarına uygun olarak geliştirilen uzaktan komutalı silah sistemleri, hareket halinde yüksek vuruş isabeti yeteneğine sahip. Yüksek stabilizasyon performansı ve otomatik hedef takip ve tespit yeteneği, kullanıcının hareketli hedefleri kolaylıkla takip edebilmesini sağlıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında MAVİ VATAN-2022 tatbikatına ALBATROS-T botları ile katılım sağlandı.

Tatbikatta ALBATROS-T botları ile Doğu Akdeniz ve Kuzey Ege’de hizmet verilerek sözleşme teslimatları tamamlandı. Tatbikatlarda asimetrik hedef unsuru olarak görev alan ALBATROS-T botları ile su üstü atış eğitimleri yapıldı.

Tatbikata 10 fırkateyn, 17 Hücumbot, 8 Mayın Avlama Gemisi, 12 Karakol Gemisi, 6 Korvet, 11 Denizaltı, 32 Yardımcı Sınıf Gemisi ve 25 Çıkarma Gemisi katıldı. Ayrıca Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) gemisi ilk defa bir tatbikatta görev aldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı hava unsurlarından 17 Helikopter, 10 Deniz Karakol Uçağı ve 14 İHA Katıldı. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan AKSUNGUR SİHA, Roketsan MAM-L mühimmatı atışı Seçkin Gözlemci Günü’nde gerçekleştirdi. Envantere MELTEM-3 Projesi ile yeni giren P-72 Deniz Karakol Uçaklarıda tatbikatta görev icra etti.

Ayrıca 4 SAT ve 2 SAS Görev Timi, Amfibi D.P. Birliği ve Amfibi Hücum Timleride tatbikatta bulundu.

Kara Kuvvetleri’nden CH-47 Chinook, Genel Maksat ve Taarruz helikopterleri katılırken, Hava Kuvvetleri’nden taarruz uçakları, Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) Uçakları, hedef çekme uçakları ve KBRN timleri tatbikatta eğitimlerini gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan arama kurtarma helikopteri, arama kurtarma timi ve Sahil Güvenlik Botları katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here