Savunma Bakanı Prabowo Subianto (ortada) liderliğindeki bir Endonezya heyeti, Boeing'in St. Louis tesisine yapılan son ziyaret sırasında. Kaynak: Boeing

Endonezya resmi olarak, Boeing’den 24 adet F-15EX Eagle II çok amaçlı savaş uçağı satın alma taahhüdünde bulunan bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma şu anda ABD hükümeti tarafından onaylanmayı bekliyor olsa da, bu adım büyük olasılıkla bir formalite olarak kabul ediliyor. Zira ABD Dışişleri Bakanlığı daha önce, 13,9 milyar ABD Doları değerindeki Endonezya’ya F-15EX türevi olan F-15ID’nin olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylamıştı.

Şu anki versiyon, F-15IND olarak adlandırıldı; ancak bu konfigürasyonun, bazı ABD özgü ekipmanların çıkarılmasından öte herhangi bir fark içerip içermediği henüz belirsizliğini koruyor.

En fazla 24 adet F-15IND jetinin satın alınmasını öngören Mutabakat Zaptı (MoU), dün St. Louis, Missouri’deki F-15 üretim tesisi olan yerde imzalandı. Anlaşmayı, Endonezya Savunma Bakanlığı Savunma Tesisleri Ajansı Başkanı Hava Korgeneral Yusuf Jauhari ve Boeing Savaş Uçakları Başkan Yardımcısı ile Program Müdürü Mark Sears imzaladı.

Boeing ve Endonezyalı yetkililer, F-15IND’in konfigürasyonunun, F-15EX ile birbirinin yerine kullanılabilecek şekilde tasarlandığını belirtiyorlar.

Boeing’in açıklamasına göre, F-15EX, dijital uçuş kontrollerine sahip en gelişmiş F-15 versiyonu” olarak tanımlanıyor. Uçak, yeni bir elektronik harp sistemi, tamamen camdan oluşan bir dijital kokpit ve en son görev sistemleri ile yazılım yeteneklerine sahip. Tüm bu özellikler, yeni F-15IDN için de geçerli olacak.

Endonezya, daha önce yalnızca yedi ülkenin sahip olduğu F-15 operatörleri kulübüne katılmak için başvurmuştu. Ancak bu ülkeler arasında henüz hiçbiri en son F-15EX modelini teslim almamıştı. Fakat Katar, önceki F-15QA versiyonunu teslim almıştı ki F-15EX bu modelden türetilmiştir.

Geçtiğimiz yılın başlarında Endonezya, Fransız Dassault Rafale savaş uçaklarından 42 adet satın alacağını duyurmuştu. Bu duyurudan sadece birkaç saat sonra ABD Dışişleri Bakanlığı, Endonezya’nın F-15ID uçakları olarak bilinen olası bir Yabancı Askeri Satışını onayladığını doğruladı.

Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen bir törenle, 10 Şubat 2022’de 42 adet yeni nesil Rafale F4 savaş uçağı alımı için imza atılmıştı. Anlaşma, 30 tek kişilik ve 12 çift koltuktan oluşan siparişi kapsıyor. Aynı zamanda mürettebat eğitimi ve Endonezya hava üslerine lojistik destek sağlanacak, iki tam görev simülatörlü eğitim merkezi kurulacak. Sözleşmenin değeri resmi olarak açıklanmasa da, 12-15 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Geçen yılki duyurunun ardından Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Fadjar Prasetyo, Rusya’dan Sukhoi savaş uçağı satın alma anlaşmasından vazgeçtiklerini açıklamıştı. Prasetyo, Amerikan F-15EX veya Fransız Rafale savaş uçaklarından birini tercih edeceklerini belirtmişti. Rusya ve Endonezya, 11 uçak için 1,14 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzalamışlardı.

Endonezya Savunma Bakanlığı, Rafale ve F-15X’lerin yanı sıra bu yılın başlarında ABD merkezli Lockheed Martin tarafından üretilen 15 adet C-130J nakliye uçağı ve iki adet Fransız Airbus 330 Çok Amaçlı Tanker Taşımacılığı (MRTT) alımı planlarını açıkladı.

Geçen sene düzenlenen Dubai Hava Fuarı’nda Endonezya, iki adet Airbus A400M nakliye uçağı siparişi verdi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here