Siyah Amerikalı George Floyd’un boynuna 9 buçuk dakika boyunca dizini bastırarak öldürmekten geçen Nisan ayında suçlu bulunan eski polis memuru Derek Chauvin 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Chauvin, Floyd’un ölümünde 20 Nisan’da ikinci derece cinayet, üçüncü derece cinayet ve ikinci derece adam öldürmeden suçlu bulunmuştu.

Beyaz polis memuru Derek Chauvin 25 Mayıs 2020’de siyah Amerikalı George Floyd’un boynuna dizini bastırarak 9 buçuk dakika alıkoyarak öldürdü.

Yargıç Peter Cahill daha önce, Floyd’un öldürülmesinde “ağırlaştırıcı koşullar” olduğunu söylemişti. Bu durum Cahill’e, Chauvin’i eyaletin standart kurallarına göre daha uzun süreli mahkum etme yetkisi veriyordu. Minnesota’da, Chauvin’inki gibi ilk kez mahkumiyet alınan bir suç davası için ortalama ceza 12 buçuk yıldı.

Chauvin’e karşı en ağır suçlama olan ikinci derece cinayet, azami 40 yıl hapis cezasına çarptırılıyordu.

Associated Press haber ajansının konuştuğu hukuk uzmanları daha pratik bir maksimum cezanın 30 yıl olduğunu söylüyorlardı, çünkü daha yüksek herhangi bir cezanın temyizde bozulma riski taşıdığını belirtiyorlardı.

Chauvin’in savunma ekibi ise bunun yerine müvekkillerinin hapiste tutulduğu dönemin de sayılarak şartlı tahliyesini talep ediyordu.

Floyd’un bir görgü tanığı tarafından cep telefonu ile kaydedilen ölümü, sadece ABD’de değil dünyanın dört bir yanında kurumsal ırkçılığa ve polis uygulamalarına karşı protestolara neden olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here