Zırhlı muharebe araçları üretiminde önde gelen firmalarından FNSS, IDEF’21 fuarında Yeni Nesil Tekerlekli Zırhlı Muharebe araçları PARS IV 6×6 ve 8×8 ile GÖLGE SÜVARİ Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı ve Kule Sistemlerimizin tanıtımını gerçekleştirdi.

Tanıtım toplantısına katılan Genel Müdür Nail Kurt FNSS’nin Yeni Nesil Tekerlekli Zırhlı Muharebe araçları hakkında katılımcılara bilgi verdi.Pars IV 8×8 aracını ilk kez tanıttıklarını belirten Kurt, böylece Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarına yönelik yürütülen Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Araçları Projesi’ndeki 8×8 araçlar için hazırlık yaptıklarını ve prototipi tamamladıklarını bildirdi.

PARS IV 8×8 aracı hakkında konuşan Kurt, “ Bu gördüğümüz 8×8 araç, bu ihtiyaçlara cevap vermek için tasarlandı. Güç grubunun gücünün yüksekliği, yaklaşık aracın 35 bin ton ve biraz üzeri ağırlığa ihtiyaç verecek şekilde, hiç bir şekide mobiliteden taviz vermeden, çeşitli zırh ve koruma sistemlerinin entegre edebilecek şekilde açık mimari ile tasarlandı. “ ifadelerini kullandı.

Pars ailesinde standart hale gelen ve yeni bir norm yaratan, ön tarafda 180 derecenin üstünde görüş açısı ile sadece şöföre değil, komutanla birlikte şöföre veren bir mimari geliştirdiklerin söyleyen Nail Kurt, “bu aracımızda standart olarak bulunuyor “ dedi.

FNSS PARS IV 8×8 aracı

İnsansız Kara Aracı Gölge Süvari ile önceki IDEF’te basit bir uzaktan komutalı araç sergilediklerini anlatan Kurt, aracın büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Geçen sürede kullanıcıyla sahadan gelen ihtiyaçlar listesine göre detaylı çalışmalar yaptıklarını anlatan Kurt, projenin kapsamının önümüzdeki yıl netleşeceğini bildirdi. Kurt, aracın TSK’nın herhangi bir entegre ağına bağlanabileceğini, güvenli bir haberleşme altyapısı olacağını, yüksek seviyede durumsal farkındalık sağlayacağını söyledi.

Nail Kurt, Gölge Süvari’nin keşif, lojistik, nakliye, ikmal, istihkam, devriye, konvoy takibi, riskli bölgelerde tuzak ve patlayıcılara karşı önden kullanım gibi çok farklı görevleri yerine getirebileceğini kaydetti. Kurt, araç için küçük boyutlarda 25 milimetre bir silah kulesi de tasarlandığını dile getirdi.

Aracın dizel motorlu M113 paletli zırhlı üzerinde geliştirildiğini, elektrikli, hibrit kullanımın daha sonra söz konusu olabileceğini anlatan Kurt, Gölge Süvari’nin insanlı kullanma opsiyonunun da bulunduğunu, koruma seviyesinin de artırılabildiğini vurguladı.

FNSS Gölge Süvari Aracı (A-İKA)

FNSS’nin fuarda tanıttığı diğer araç PARS 6X6, özel operasyonların yeni nesil aracıdır. Tamamen göreve özel olarak tasarlanan, taktik gereksinimlere yönelik görev donanım seviyesi en yüksek araçtır.Koruma seviyesi ile tekerlikli araçların en güvenlisi olarak kabul edilen PARS 6×6 arazide ve meskun mahalde en etkin harekat kabiliyetine sahiptir.

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir. Azami 9 personelin yerleştirilebildiği araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 800 km üzerinde menzili olan PARS 6X6, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

Araç MKKA Projesi kapsamında geliştirilen sınıfının en yüksek korumasına sahip PARS 6×6 Özel Operasyonlar Aracı kalifikasyon testlerine devam ediyor. İlk etapta 12 adet araç güvenlik güçlerine teslim edilecek.

FNSS’nin fuarda tanıttığı diğer araç PARS IV 6X6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here