Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, FNSS tarafınadan yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesinin ilk prototipi IDEF2019’da düzenlenen lansman ile tanıtıldı.

ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde geliştirdiklerini ifade eden FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, ” ZAHA, deniz piyadelerini, hem hızlı hareket etme gerekliliği sağlamak hem de denizde, tehditlere açık kalınan süreyi kısaltmak için, en kısa zamanda kıyıya ulaştırabilmeli. Kıyıda ise hem bir zırhlı muharebe aracı gibi etkin bir şekilde görev yapabilmeli hem de üstün balistik ve mayın koruması sağlayabilmeli. Kısacası, ZAHA ortaya çıkana kadar, böyle bir araç yoktu.” ifadelerini kullandı.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, SSB’nin tedarik faaliyetlerini yürüttüğü ZAHA projesi kapsamında FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, iki adedi komuta kontrol aracı ve iki adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu ile taşınacak ve kıyıya gerçekleşecek zırhlı amfibi hücumu sağlayacak.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor.Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor.

NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

Kaynak: FNSS,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here