ALTAY Ana Muharebe Tankında yer alacak sistemlerin sağlanmasına yönelik sözleşme, ASELSAN ile BMC arasında IDEF 2019 fuarında imzalandı. Proje kapsamındaki sözleşme toplam bedeli 840 milyon 986 bin 250 Avro oldu.

BMC standında düzenlenen imza törenine Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ve diğer ana alt yüklenici firmaların yöneticileri katıldı.

Altay Seri Üretim Projesi Alt Sistemler Sözleşmesi kapsamında, tank atış kontrol, tank komuta kontrol muhabere ve bilgi, uzaktan komutalı silah sistemleri, Akkor aktif koruma, tank sürücü görüş, tank lazer uyarı, muharebe sahası tanıma tanıtma ile yakın mesafe gözetleme sistemlerinin kullanıcı ve bakım eğitimlerinin verilmesi amacıyla oluşturulacak araçlara yönelik ürünler teslim edilecek.

ALTAY Tankı IDEF 2019 fuarında…

ASELSAN sistemlerinin entegrasyonu Altay Projesi Dönem-1 çalışmasıyla gerçekleştirildi. Bu süreçte Altay tankı prototipleri üzerinde 2 binden fazla atışla yapıldı. Her türlü zorlu şartlarda 10 bin kilometreden fazla test sürüşü ile ASELSAN sistemlerinin başarısı kanıtlandı.

ALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretim anlaşması, 9 Kasım 2018’de düzenlenen törenle Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında imzalandı.Anlaşma ile ilk etapta BMC, 250 adet ALTAY Ana Muhabere Tankı üretecek.

ALATAY’ın seri üretimine BMC‘nin dışında Otokar ve FNSS talip olmuştu. İhale sürecinde Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu modern ana muharebe tankının özgün tasarım ve milli imkanlarla tedarik edilmesi için açtığı ihale sonucunda ana yüklenici olarak Otokar’ı seçmişti. Konsept ve detaylı tasarım aşaması sonrası ortaya PV1 ve PV2 olarak adlandırılan iki prototip araç üretildi. Kalifikasyon ve kabul aşamasında testler 2015 ortalarında PV1 ve PV2 prototipleri üzerinde başlamış, şubat 2017’de sona ererek onaylanmıştı.

KAYNAK: ASELSAN, BMC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here