Litvanya’nın Vilnius şehrinde NATO zirvesinde konuşan Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’ya SCALP-EG konvansiyonel seyir füzeleri göndereceğini duyurdu.

Macron, “Ukraynalıların daha derin saldırma kapasitesine sahip olmalarını sağlamak için silah ve teçhizat sevkiyatını artırmaya karar verdim..” dedi.

Ancak Macron, Kiev’e kaç adet SCALP füzesi alacağı konusunda ayrıntı vermekten kaçındı. Fransız bir diplomatik kaynak, Ukrayna’ya Avrupa üreticisi MBDA tarafından üretilen 50 SCALP füzesi göndermeyi düşündüğünü söyledi.

SCALP-EG seyir füzelerinin yaklaşık 563 km (350 mil) menzile sahip oldukları belirtiliyor. Fakat ihraç versiyonun 250 km (155 mil) olduğu belirtildi. SCALP-EG’ler, sert hedeflere nüfuz edebilen başlıklara, gizli özelliklere ve yakalanma olasılığını azaltmak için düşük irtifa uçuş profillerine sahiptir. Storm Shadow gibi, Ukrayna bu füzeleri Su-24 Fencers uçaklarından fırlatacak.

ABD ve müttefikleri tarafından sağlanan Guided Multiple Launch Rocket Systems (GMLRS) topçu roketleri yaklaşık 80 km menzile ve düşük bir savaş başlığına sahiptir. Bu füzeler M142 High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS) tarafından ateşlenir. Ukrayna’ya sağlanan M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS) varyasyonları ve türetileri tarafından da kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here