ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “ABD Başkanı Joe Biden, Kongre ile danışarak Türkiye’ye F-16V savaş uçakları transferine devam edecek,” dedi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta NATO liderleri zirvesi öncesinde konuşan Sullivan, “Başkan Joe Biden’ın ‘satışı desteklediğini açık bir şekilde ifade ettiğini” söyledi.

Sullivan, “Bu konuda hiçbir şart koymadı… O transferi gerçekleştirmeyi niyet ediyor” ifadelerini kullandı.

Sullivan, zamanlama konusunda herhangi bir detay vermedi.

Pazartesi akşamı geç saatlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç’in NATO askeri ittifakına üye olma talebini parlamentoya iletmeyi kabul ettiğini açıkladı.

NATO üyesi Türkiye, Ekim 2021’de mevcut savaş uçakları için 40 adet Lockheed Martin F-16V savaş uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti satın alma talebinde bulundu.

Biden yönetimi satışı desteklediğini açıkladı. Satış onayını almak için Kongre ile gayri resmi olarak aylardır temas halindeydi. Ancak şu ana kadar ‘yeşil ışık’ yakmayı başaramadı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Demokrat Başkanı Bob Menendez, “Defalarca belirttiğim gibi, Biden yönetiminin Türkiye’ye yeni F-16 uçağı satışı önerisine şiddetle karşı çıkıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Menendez, Yunanistan’a yeni F-35 savaş uçağı satışının onaylanması haberini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Atina’yı “güvenilir bir NATO müttefiki” olarak nitelendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here