Pakistanlı diplomat Bilawal Bhutto-Zardari’nin Bağdat ziyareti sırasında 12 adet JF-17C Thunder Block III savaş jetinin satışı konusunda anlaşmaya varıldığı bildiriliyor.Henüz Irak veya Pakistan yetkilileri tarafından resmi bir onay gelmedi.

Anlaşmanın 1.1 milyar dolar değerinde olduğu, 12 adet JF-17C Thunder Block III savaş jeti, yedek parça ve mühimmat teslimatını da kapsamaktadır.Fakat bazı kaynaklar doğrulanmamış haberlere göre anlaşmanın değeri 650 milyon doların biraz üzerinde olarak tahmin ediliyor.

F-17 Thunder, Pakistan-Çin ortak yapımıdır ve parçaların %42’si Çin’de, %58’i ise Pakistan’da üretilmektedir. Rus tasarımı olan Klimov RD-33 motoruyla güçlendirilen bu uçak, 17,000 metre yükseklikte Mach 1.6 maksimum hıza ulaşabilmektedir.

JF-17, Irak, Malezya, Nijerya, Azerbaycan ve Myanmar tarafından satın alınmış, ayrıca Arjantin de ilgi göstermektedir. Malezya, 2018 yılında Malezya Hava Kuvvetleri, JF-17 Block II savaş jetlerinin 18 adedini satın alma kararı aldı. Nijerya 2016 yılında Nijerya Hava Kuvvetleri, JF-17 Thunder savaş jetlerinin 3 adet teslim aldı.  Azerbaycan da 2018 yılında Azerbaycan Hava Kuvvetleri, JF-17 Block II savaş jetlerinin 10 adedini satın alma kararı aldı. Myanmar, 2017 yılında Myanmar Hava Kuvvetleri, JF-17 Thunder savaş jetlerinin 16 adedini satın aldı. 

Bu ülkelerin JF-17 Thunder’ı satın almalarının nedenleri arasında maliyet etkin olması, güçlü performans özellikleri ve modernizasyon kabiliyeti gibi faktörler yer almaktadır. Ancak, her ülkenin satın alma detayları ve sayıları hakkında tam bir açıklık olmayabilir, çünkü bazı bilgiler resmi olarak doğrulanmamış veya kamuya açıklanmamış olabilir.

 En son JF-17 Block III varyantı, gelişmiş özelliklere sahiptir, bunlar arasında AESA radar, geliştirilmiş aviyonikler, bir IRST (kızılötesi arama ve takip) sistemi ve uçuş sırasında yakıt ikmali için ( in-flight refueling boom)hortum bulunmaktadır.

Irak Hava Kuvvetleri envanterinde 34 adet F-16 Fighting Falcon, 11 adet L-159 Albatros ve 19 adet Su-25 savaş uçağı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here