HAVELSAN’ın tasarladığı Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (GBDS) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’ya monte edilmek üzere teslim edildiği açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın açıklamasında, “ HAVELSAN’ın tasarladığı Gemi Bilgi Sistemi’ni TCG ANADOLU gemimize monte edilmek üzere teslim ettik.Bundan sonraki süreçte entegrasyon sağlanacak..” ifadeleri kullanıldı.

Milli imkanlarla geliştirilen ve platformun kalbi olarak da nitelendirilen GBDS, tüm platform ve zaman verilerini ihtiyaç sahibi sistemlere yüksek performansla, gerçek zamanlı ve hassas olarak sunuyor.

Sahip olduğu analog ve sayısal sergileme birimleri ve göstergeler gemideki veri trafiğini canlı olarak kontrolünü ve izlenmesini sağlıyor.

TCG ANADOLU’nun veri akışını yedekli ve kesintisiz sağlayan bu sistem sayesinde emniyetli seyrin yanı sıra sensör ve silahlarına sağlanan yüksek hassasiyetteki platform verileri sayesinde komuta kontrol işlevlerini en etkin ve kesintisiz şekilde icra etmesi mümkün olacak.

Önceki yıllarda yurt dışında temin edilen GBDS,MİLGEM platformundan itibaren HAVELSAN mühendisleri tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda yerli olarak geliştirilirken, teknolojik yenilikler de kolaylıkla sisteme eklenebiliyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’nun Takvimden bir yıl erken olarak 2020 sonunda Deniz Kuvvetlerine teslim edileceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz Günlerde NTV Haber Televizyonuna konuk olan İsmail Demir, dünya genelinde etkili olan ve birçok sektörü de olumsuz etkileyen COVID-19 süreci sebebiyle TCG Anadolu’nun nihaî kullanıcı olan Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslimatında gecikme yaşanabileceğini açıkladı.

Böylece, süreçte virüs nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle 3-4 aylık bir erteleme gündeme gelmiş oldu.

Kaynak: SSB, NTV,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here