Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü Van der Maat, Hollanda’nın ABD yapımı Tomahawk uzun menzilli füzelerle donatılmış dört dizel-elektrikli denizaltıyı almayı planladığını açıkladı.

Hollanda Savunma Bakanlığı, şu anda kullanılan Walrus Sınıfı denizaltılarının yerini alacak yeni denizaltılar için Avrupa gemi inşa şirketlerinden üç teklif aldığını ve nihai kararın 2024’ün ilk çeyreğinde verileceğini belirtti. Hollanda Savunma Bakanlığı, Fransa’dan Naval Group, Almanya’nın ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ve İsveç’in Saab Kockums şirketlerinden davet üzerine üç yanıt aldıklarını Temsilciler Meclisi’ne bildirdi.

Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü, Amsterdam’ın NATO ve AB için “özel bir yetenek” sağlamak amacıyla ABD yapımı Tomahawk uzun menzilli füzelerle donatılmış dört dizel-elektrikli denizaltıyı almayı planladığını belirtti. Ancak, “denizaltıların belirli gereksinimleri hakkında detaylara giremeyeceğini” ve bunun gizli olduğunu da ekledi.

Denizaltı projesinin değeri gizli tutuluyor, ancak 2,5 milyar euro (2,7 milyar dolar) üzerindeki projeler RNSCP, Temsilciler Meclisi’nin Büyük Projeler Yönetmeliği kapsamına giriyor.

Yeni denizaltıların 2030 ortalarında hizmete girmesi planlanıyor. Daha önce 2028’de ilk denizaltının hizmete girmesi öngörülmüştü.

Amsterdam, Walrus sınıfı denizaltıların ömrünü de uzatmaya yönelik bir adım atmış olsa da, şu anda dört gemiden birini “kısa süre içinde” hizmetten çıkarmayı ve ikincisini parçalarını kullanarak iki denizaltıyı 2030’ların ortasına kadar hizmette tutmayı planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here