21 Haziran 2017 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı'ndaki bir brifing odasında Kuzey Kore insansız hava aracını (İHA) inceleyen basın basın mensupları.

Güney Kore ordusu, önceki gün ülkenin hava sahasını ihlal eden beş Kuzey Kore İnsansız Hava Aracını (İHA) düşüremediğinden kamuoyundan özür diledi. 

Genelkurmay Başkanlığı (JCS) operasyon biriminin komutanı Korgeneral Kang Shin-chul, “Ordumuz İHA’ları tespit edip takip etmesine rağmen onları vuramadığımız için üzgünüz.” dedi.

Ordunun küçük gözetleme insansız hava araçlarını tespit etme ve vurma konusunda sınırlı kabiliyeti sahip olduğunu belirten Kang, ancak daha büyük saldırı uçaklarından gelen tehditlere karşı koyabileceklerini kaydetti.

Askeri hazırlığın yetersizliğine dikkat çeken Kang, bu durumun kamuoyunda büyük endişe yarattığını söyledi. 

Kang, ordunun lazer sistemleri ve radara yakalanmayan dronlar gibi saldırı yeteneklerini önlemek için çalıştığını belirtti. 

Güney Kore Genel Kurmay Başkanlığı, Kuzey Kore insansız hava araçlarının (İHA) Güney Kore hava sahasına izinsiz girdiğini, Güney ordusunun Seul’e kadar ulaşan bir İHA’yı düşüremediğini açıklamıştı. 

Genel Kurmay Başkanlığı, Pazartesi sabahı 10:25’ten itibaren Gyeonggi Eyaleti üzerinde hava sahasına giren İHA olduğu varsayılan çok sayıda “tanımlanamayan nesne” tespit etti.

Beş İHA’nın iki Kore’yi ayıran Askeri Sınır Çizgisini (MDL) geçtiğini söyledi. Bunlardan biri Seul’ün kuzey kısmına ulaştı ve diğer dördü Batı Denizi’ndeki Ganghwa Adası yakınlarına uçtuğu tespit edildi. 

Yetkililer Ganghwa Adası uçan dört iHA’nın dikkati dağıtmak için kullanıldığını varsaydıklarını söyledi.

Genel Kurmay yekilileri İHA’lardan biri Seul’ün kuzey kısmına ulaştığını ve Kuzey’e dönmek için Askeri Sınır Çizgisini üzerinden tekrar uçtuğunu söyledi. Diğerleri Güney Kore radarlarından kayboldu.

Ordu, Seul’e ulaşan İHA’nın yaklaşık 2 metre kanat açıklığına sahip planör tipi olduğunu söyledi. Güney Kore ordusu İHA’lara müdahale etmek için savaş uçakları ve saldırı helikopterleri gönderdi, fakat hedefleri düşürmede başarasız oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here