Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) 33 yaşında.Dernek, Türkiye’nin savunma ve güvenlik alanında dışa bağımlılığını en aza indirerek uluslararası alanda rekabet edebilen bir sanayi oluşumuna katkıda bulunmayı hedefliyor.

Savunma sanayisinde faaliyet gösteren 254 firmanın üyesi bulunan SaSaD, Millî Savunma Bakanlığı’nın önerisi ile 27 Aralık 1989 tarihinde Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği ismi ile kuruldu. 

Dernek 2012 yılı başında sivil havacılık ve uzay alanındaki üreticilerin de çalışma alanına alınmasıya Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği adını aldı. 

Derneğin misyonu, Türkiye’nin savunma ve güvenlik alanında dışa bağımlılığını en aza indirecek ve uluslararası alanda rekabet edebilen bir sanayi oluşumuna katkıda bulunmak. SaSaD bu bağlamda ihtiyaç, tedarik kuruluşları ile sektör otoriteleri arasında eşgüdüm sağlıyor.

SaSaD, Savunma, Havacılık ve Uzay ekosisteminin büyüyüp gelişmesi ve bu alanlarda faaliyet gösteren KOBİ’lerin sürdürülebilirliği için destekte bulunma görevlerini de yürütüyor. 

MKEK, ASELSAN, ROKETSAN, TAI, Barış Elektrik Endüstri AŞ., Kale Kalıp AŞ, Savunma Gereçleri Sanayi, TUSAŞ, OTOKAR, OTOMARSAN, HEMA ve NUROL&un kurucu üyeleri olduğu SaSaD’ın bugün itibariyle 254 üyesi bulunuyor.

SaSaD’ın üyeleri arasında sektör oyuncuları firmalar ile birlikte Saha İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi, Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC), Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ve Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) gibi kümeler de yer alıyor.

Türk Savunma Sanayii’nin ulusal ve uluslararası pazar alanlarının da genişlemesinde önemli rol oynadı. SaSaD, 10 milyar doların üzerinde ciro ve 75 binden fazla çalışanı ile Türk Savunma Sanayii’ni temsil ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here