İran’ın İngilizce olarak yayınladığı Tahran Times’ gazetesi İran’ın bombalayabileceğini söylediği yüzlerce İsrail bölgesinin yer aldığı bir harita yayınladı. Harita İsrail’de küçümseme ve alayla karşılandı, çünkü bölgeler arasında Gazze Şeridi’ndeki Filistin kasabaları ve Filistin Yönetimi’nin Batı Şeria’daki toprakları da bulunuyor.

İsrail medyası, İran gazetesinde yer alan tehditleri, özellikle de haber metnine iliştirilen üzerinde İran kuvvetlerinin menzilindeki İsrail hedefleri için yaklaşık 300 kırmızı bayrağın yer aldığı bir İsrail haritasının yer almasını alaycı yorumlarla karşıladı.

Haritanın ön okumasından, bu işaretleri yerleştiren kişinin İsrail coğrafyası ve İsrail askeri hedefleri hakkında hiçbir şey bilmediği açıkça belli oluyor. Kırmızı ile işaretlenen hedefler arasında Araplarının bulunduğu birkaç şehir, Nasıra, Müselles ve Necef’teki Arap kasabaları da bulunuyor. Bu hedefler arasında Ramallah, Cenin ve Nablus gibi Batı Şeria’daki Filistin şehirleri; ayrıca Gazze Şeridi’ndeki Deyr el-Belah, Han Yunus ve Refah da yer aldı.

İsrail Ordusu’na bağlı ‘Yedek Ordu’da görev yapan Tuğgeneral Yaron Rosen, Radio Tel Aviv 103FM kanalına yaptığı açıklamada, “İsrail ile İran arasında 40 yıldır gizli bir savaş var ve yayınladıkları her tehdidi ciddiye alıyoruz. Ancak tehdit, içeriğindeki ciddiyet düzeyiyle ölçülür. İkimiz de birbirimizi tehdit ediyoruz ve Tahran ona ne kadar acı verebileceğimizi çok iyi biliyor” şeklinde konuştu.

Söz konusu gelişme, New York Times’ın İsrail’in, Biden yönetiminden İran’ın nükleer tesislerinin bombalanmasında belirleyici bir rol oynayabilecek yakıt ikmali için hava tankerlerinin teslimatını hızlandırma talebini ifşa ettiği bir raporun ardından geldi. Ancak ABD’li ve İsrailli yetkililere göre, uçakların yüksek oranda ön sipariş verildiği ve ilk uçaklarının 2024’ün sonlarına kadar hazır olma ihtimalinin düşük olduğu söylendi.

İsrail, geçtiğimiz Mart ayında bombardıman uçaklarına havada yakıt ikmali yapmak için kullanılabilecek, İran’daki hedeflerine ulaşmalarını ve geri dönmelerini sağlayacak Boeing KC46 askeri uçağını sipariş etmişti.

Boeing’in 2,4 milyar dolara 8 uçak sağlaması bekleniyor ve ilk teslimatların 2024’ün sonlarında yapılması planlanıyor. New York Times’a göre, ABD Hava Kuvvetleri de Hint-Pasifik bölgesindeki kuvvetlerini güçlendirmek ve bölgede Çin’e karşı daha büyük bir askeri varlık yaratmak için gerekli olan bu uçakları satın almak istiyor.

New York Times’a göre, birkaç mevcut ve eski yetkiliye göre, İsrailli planlamacılar İran’a bir saldırı düzenlerlerse, başta İran askeri üssünde dağların altında bulunan bir Yakıt Zenginleştirme Merkezi Fordo olmak üzere bazı tesislere karşı çok sayıda bombardıman gerçekleştirmesini gerektirecek. Ancak zamanın sınırlı olacağını ve bu nedenle hızlı bir şekilde yakıt ikmali yapmaları gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Şarkul Avsat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here