Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (DzKK) amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen proje kapsamında Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın (ZAHA) mayın ve balistik testlerini tamamladığı açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” Dosta güven düşmana korku salan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA kendine verilecek görevleri yerine getirmek için hazırlanıyor.Mayın ve balistik testlerini tamamladı. Güvenilirlik ve İdame Edilebilirlik Testine, kara ve deniz sürüşleri ile devam ediyor. ” ifadelerini kullandı.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, FNSS tarafınadan yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesinin ilk prototipi IDEF2019’da düzenlenen lansman ile tanıtılmıştı.

ZAHA projesinin ilk prototipin mühendislik doğrulama faaliyetlerinde önemli bir aşama olan kendini düzeltme testi Eylül 2020’de başarıyla gerçekleştirildi. ZAHA’lar zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda, içerisinde bulunan mürettebata zarar vermeden ve ilave bir sistem kullanmadan kendini döndürme özelliğine sahip.

Ağustos ayında düzenlenen IDEF 2021 fuarında ZAHA ile birlikte geliştirilen ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK) sistemi tanıtıldı.

Yerli silah sistemleri arasında yerini alan ÇAKA, adını büyük Türk denizcisi, Çaka Bey’den alıyor. Hafifliği, nişancı için sağladığı koruma, hedef tespiti, güvenilirliği, hassasiyeti ve araç içinde daha az iç hacim kaplaması ile ÇAKA, kullanıcısına büyük avantaj sağlıyor. Jiroskopik stabilizasyona sahip elektrik tahrikli dönüş eksenleri, 12.7 mm MG (50 Cal) ve 40 mm çift beslemeli otomatik top ile donatılan ÇAKA UKK, tekerlekli ve paletli kara araçlarının yanı sıra, sahil güvenlik gemileri ve hücum botlar gibi diğer su üstü araçlara da kolaylıkla entegre edilebiliyor.

ZAHA projesi kapsamında FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, iki adedi komuta kontrol aracı ve iki adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu ile taşınacak ve kıyıya gerçekleşecek zırhlı amfibi hücumu sağlayacak.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor.Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here