Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafında yürütülen MELTEM-3 Projesinde iki adet P-72 Deniz Karakol Uçağı Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Son teslimat ile P-72 Deniz Karakol uçağı sayısı beşe çıktı.

Savunma Sanayii başkanı İsmal Demir yaptığı paylaşımda,” Mavi vatanımızın çelik kanatlı bekçilerine yenilerini ekledik. Meltem-3 Projesi kapsamında iki adet P-72 Deniz Karakol Uçağımızı daha DzKK’ya teslim ettik.DzKK’nın stratejik unsuru olarak hizmet eden Deniz Karakol uçaklarımız, ülkemizin gökyüzündeki gücüne güç katıyor.” ifadelerini kullandı.

Son teslimat ile Meltem-3 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına alınması planlanan 6 deniz karakol uçağının beş tanesi teslim edilmiş oldu. Geriye kalan son uçağın önümüzdeki aylarda teslim edilmesi planlanıyor.

 ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı 11 Aralık 2020’de, 3’üncü P-72 Deniz Karakol Uçağı Mayıs 2021’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Proje kapsamında Türk Savunma Sanayinin yoğun katılımı da sağlandı. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştirildi.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin su üstü harbi (SUH/ASUW) ve denizaltı harbinde (DSH/ASW) kullanılmak üzere başalattılan MELTEM projesi, MELTEM-1,2 ve 3 projeleri ile devam etti. MELTEM-1 projesi ile 6 adet CN-235 uçağı 2001-2002 yıllarında Türk Deniz Kuvvetleri envanterine dahil edildi.
MELTEM-2 projesiyle gelişmiş komuta kontrol ve modern keşif gözetleme sistemleri ile donatılan CN-235 D/K uçakları 2013 yılı itibariyle teslim alındı.
MELTEM -3 Projesi ise 2013’ün Temmuz ayında 2 adet ATR-72/600 Genel Maksat Uçağı envantere girmesiyle başladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here