İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke oldu.Hava Kuvvetleri yetkilileri, F-35I “Adir” savaş uçağını “süper-istihbarat toplayıcısı” ve “oyun değiştirici” olarak tanımlıyor.

İsrail Hükümeti yaklaşık yaklaşık 3 milyar dolar değerinde 25 ek F-35 Joint Strike Fighter uçağı sipariş vereceğini duyurdu.

Yeni uçaklar ile İsrail Hava Kuvvetleri için üçüncü bir filo oluşturulacak. İsrail Hükümeti 50 adet F-35 için sipariş verdi. Hava Kuvvetleri’nin şu anda 36 adet F-35 işletiyor, ilk F-35’ler 2016’da geldi ve 2018’de ilk kez savaşta kullanıldı.

İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü açıklamasında, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın, İsrail Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Eyal Zamir, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tomer Bar ve IDF Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin önerisine dayanarak üçüncü filoyu edinme önerisini onayladığını söyledi.

Bakanlık açıklamasına göre, İsrail Savunma Bakanlığı’nın ABD’deki misyonu, F-35 Lightning II Joint Program Office (JPO)’a resmi bir talep mektubu (LOR) sunacak.

Ayrıca Savunma Bakanlığı, “Hükümetler arasındaki anlaşma kapsamında uçağın üreticisi Lockheed Martin ve motor üreticisi Pratt and Whitney, satılan uçak bileşenlerinin üretimine İsrail savunma sanayilerinin dahil edilmesini taahhüt etmiştir” denildi.

Elbit Systems ve Rockwell Collins’in ortak girişimi tarafından üretilen pilotların kullandığı kask sistemi, İsrail şirketleriyle bağlantılı teknolojileri içermektedir. Ayrıca IAI tarafından F-35 kanatları da üretilmektedir. Geçen yıl IAI, 2034 yılına kadar toplamda 811 çift F-35A kanadı üretebileceği konusunda yaklaşık 2 milyar dolar değerinde anlaşma imzaladığını açıklamıştı.

Üçüncü bir filonun satın alınmasıyla ilgili görüşmeler birkaç yıl öncesine dayanmaktadır. Ayrıca İsrail Hava Kuvvetleri, KC-46A yakıt ikmal uçaklarını edinerek tanker filosunu modernize etmeyi ve yeni CH-53K helikopterleri satın alacağını duyurmuştu.

İsrail’in önemli bir satın alma işlemi, Amerikan Dış Askeri Finansman (FMF) programı aracılığıyla finanse edilmektedir. Bu programda Washington, ortak ülkelerin Amerikan yapımı silahları satın alabilmelerine yardımcı olmak için fonlar göndermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here