İki ABD’li yetkili, Perşembe günü yaptıkları açıklamada, Filistinli militan grubun 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasının ardından Hamas tarafından alınan rehineleri aramak için Gazze üzerinde insansız hava araçları kullandıklarını ifade etti.

İsimleri açıklanmayan iki ABD’li yetkiliden biri, ABD’nin rehinelerin yerini tespit etmeye yardımcı olmak amacıyla Gazze üzerinde istihbarat toplama için insansız hava araçları kullandığını belirtti.

Yetkililerden biri, insansız hava araçlarıyla drone uçuşlarını bir haftadan fazla süredir gerçekleştirdiklerini ifade etti.

ABD’li yetkililer, Gazze’deki geniş tünel ağında rehin tutulduğuna inanılan 200’den fazla kişi arasında ismi açıklanmayan 10 Amerikalı olabileceğini söyledi.

İSRAİL TANKLARINA TÜNEL SÜPRİZİ 

Gazze de harekat düzenleyen İsrail ordusu ile Hamas militanları arasında yoğun çatışmalar devam ediyor. Tünelden çıkan Hamas militanları Merkava tankına yaklaşarak RPG-7 roketi tankın üzerine koyarak tankı imha eden görüntüleri sosyal medyada yayınlandı. 

Tanklar piyade ile desteklenmesi gerektiği  ve  Rafael’in Trophy zırhlı kalkan korumasının sistemlerinin etkisiz kaldığını gösteren çarpıcı bir görüntü. 

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen haberde, İsrail savunma şirketleri tarafından beş yıl boyunca geliştirilen ve yapay zeka yetenekleri ile donatılan Merkava Mark V (Barak) tankının çalışmaları tamamlandığı belirtilmişti.

İsrail, Yemen’den gelen saldırılar ardından Kızıldeniz’e füze yüklü botlar gönderdi

İsrail Donanması’nın Sa’ar 5 korveti Eilat limanı önünde seyir halinde

İsrail ordusu, Kızıldeniz’deki savunmasını artırmak amacıyla donanma füze botlarıyla güçlendirdiğini açıkladı. Bu karar, Yemen’den İsrail’e balistik füze ve insansız hava aracı saldırılarının ardından alındı.

İsrail ordusu, gemilerin “durumun değerlendirilmesi doğrultusunda ve bölgede artan savunma çabalarının bir parçası olarak” konuşlandırıldığını belirtti.

Yeni botların gönderilmesiyle İsrail ordusu artık dört cepheye dağılmış durumda: İsrail-Lübnan sınırı, Gazze, Batı Şeria ve şimdi de Kızıldeniz.

İsrail ordusu tarafından dağıtılan görüntülerde, Kızıldeniz’deki Eilat Limanı yakınlarında devriye gezen Saar sınıfı Korvetleri gösteriliyor. İsrail Donanması, Kızıldeniz’in Akabe Körfezi’ndeki Eilat’ta bir deniz üssü bulunduruyor. Üste çoğunluğu gelişmiş sensörlerle donatılmış İnsansız Deniz Aracı (İDA), Korvet (Sa’ar 5, Sa’ar 4.5), ikmal gemileri ve denizaltılar (Dolphin sınıfı) bulunuyor. İsrail donanmasının varlıkları arasında, özellikle İran’ın vekilleri tarafından yürütülen kaçakçılık operasyonlarını tespit etme ve engelleme konusunda deneyimli mürettebat tarafından işletilen düzinelerce devriye botu (Dvora sınıfı füze botu, Süper Dvora II, III, Shaldag sınıfı) da yer almaktadır.”

B-1B STRATEJİK BOMBARDIMAN UÇAKLARI YAKIT İKMALİ İÇİN İNCİRLİK ÜSSÜNE İNDİ

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait iki B-1B Lancer bombardıman uçağı önceden planlanan yakıt ikmali için İncirlik Hava Üssü’ne indi.

Pentagon basın merkezi, İncirlik Hava Üssü’ne iniş yapan B-1 stratejik bombardıman uçaklarının ‘hot-pit’ yakıt ikmalini gerçekleştirdiğini belirtti. “Hot-pit yakıt ikmali,” askeri veya sivil uçakların operasyonları sırasında hızlı bir şekilde yakıt ikmali yapma işlemine atıfta bulunan bir terimdir. Bu işlem sırasında uçaklar hava üssü veya havaalanında dururken, motorları çalışır vaziyetteyken yakıt ikmali yapılır.

B-1’ler, Teksas’taki Dyess Hava Kuvvetleri Üssü’nde “Yarasalar” lakaplı 9. Bombardıman Filosuna bağlıdır. Uçaklar 12 Ekim 2023’te Görev Gücü-Avrupa 24-1 için Birleşik Krallık’taki RAF Fairford’da konuşlandırıldı.

B-1B bombardıman uçakları, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait KC-135R tankerleri ve F-16 savaş uçakları ile Ortak Terminal Saldırı Kontrolörü (JTAC) hava desteği eğitimlerine katıldı.

İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANI: GEÇTİĞMİZ GÜN 16 ASKERİMİZ ÖLDÜ, BU AĞIR VE ACI BEDELDİR, AMA GEREKLİDİR

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, askerlere gönderdiği mektupta, geçtiğimiz gün 16 askerin öldürülmesinin ardından, Hamas’a karşı yürütülen savaşta ödenen “ağır ve acı bedelin” “gerekli” olduğunu söyledi.

Mektupta, “Bir savaşın ortasındayız. Bu uzun bir savaş olacak ve sonuna kadar savaşacağız. Biz proaktif davranıyoruz ve düşmanla onların topraklarında savaşıyoruz, planlarını gerçekleştirmek için çalıştıkları ve teröristlerin geldikleri yerleri vuruyoruz” diye yazdı.

Halevi, “Savaşın ağır ve acı bir bedeli vardır ama gereklidir” diyor.”

IDF SÖZCÜSÜ: HAMAS’IN ÖN SAVUNMA HATLARI YARILDI 

İsrail Birilikleri Gazze’nin içerisine ilerlemeye devam ediyor 1 Kasım Kaynak: IDF

IDF Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, kara kuvvetlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Hamas’ın ön savunma hatlarını yardığını söyledi.

“Kara operasyonu planlandığı gibi ilerliyor” dedi.

Hagari, “Ön planlama, kesin istihbarat ve karadan, havadan ve denizden yapılan ortak saldırılarla güçlerimiz, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Hamas’ın ön savunma hatlarını aşmayı başardı” diyor.”

GAZZE ŞERİDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Kara Operasyonları

İsrail ordusu (IDF), temizlik operasyonları çerçevesinde Gazze Şeridi’nin kuzeydoğusundaki Beyt Hanun’a doğru ilerlemektedir. İsrail piyade birlikleri ve tanklar, Filistin milisleriyle Beyt Hanun’un kuzeyinde çatışdı. New York Times uydu görüntülerine dayandırdığı haberinde, zırhlı araçların Gazze Şeridi’nin kuzeyden güneye uzanan Salah al Din yolunda ve Beyt Hanun’un kuzeydoğu köşesinde ilerlediğini belirtti.

El Kasım Tugayları, bölgedeki bir binayı temizlemeye çalışan bir IDF birimine saldırdı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin iç bölgelerinde şiddetli çatışmalara girdiğini, askeri altyapıyı hedeflediğini ve EYP’ler dahil birçok silahı ele geçirdiğini açıkladı.

İsrail güçleri, 31 Ekim’de Gazze Şeridi’nin kuzeybatısındaki kıyı şeridi boyunca mevzilerini genişletmeye devam etmektedir. New York Times’ın uydu görüntüleri, açık alanlardan geçen onlarca zırhlı aracın şehir bölgelerinde toplandığını göstermektedir. Hamas yönetimindeki Gazze İçişleri Bakanlığı, IDF’nin kuzeybatı Gazze Şeridi’nden al Karama’ya doğru ilerlediğini iddia etti. Saraya el Kudüs Tugayları, al Karama’nın batısındaki IDF araçlarına havan saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Yerel medya ve Filistin milisleri, Gazze Şehri’nin güneybatısında ilerleyen İsrail kuvvetleriyle çatıştıklarını iddia etmektedir. El Kasım Tugayları, Saraya el Kudüs Tugayları ve El Aksa Şehitleri Tugayı, IDF kuvvetlerine orta Gazze Şeridi’nde saldırdı. Bu saldırılarda dört aracın imha edildiği iddia ettiler.

Bir Filistinli gazeteci, IDF’nin Samouni mahallesinden batıya ilerledikten sonra al Nour tatil köyü ve Tika hastanesine yakın karakollarda faaliyet gösterdiğini iddia etmektedir. Hamas yönetimindeki İçişleri Bakanlığı, Salah al Din yolundaki İsrail araçlarının, sahile üç kilometre uzaklıktaki al Rashid Caddesi’ne ulaşmaya çalıştığını iddia etmektedir.

Filistin Milislerinin Saldırıları

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli milisler, 31 Ekim’de İsrail’e karşı saldırılarına devam etmektedir. Hamas’ın askeri kanadı El Kasım Tugayları 12, Filistin İslami Cihad’ın askeri kanadı Saraya el Kudüs ise dokuz saldırının sorumluluğunu üstlenmiştir. Ayrıca, Filistin Kurtuluşu Halk Cephesi’nin askeri kanadı olan Ebu Ali Mustafa Tugayları, güney İsrail’e havan topu saldırısını gerçekleştirdiğini açıkladı.

Filistinli milisler, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin 29 Ekim’de Gazze’deki ilerlemesinin ardından kuzey Gazze Şeridi’nden Erez askeri bölgesine saldırılar düzenlemeye devam etmektedir. El Kasım Tugayları, El Yapımı Bomba (EYP) tuzaklarını patlatmış ve Erez’in doğusundaki IDF tanklarına tanksavar mühimmatları ateşlemiştir. Bu saldırıların Gazze Şeridi’nde mi yoksa İsrail tarafında mı gerçekleştiği henüz net değildir.

Hamas’ın üst düzey liderlerinden Davud Şihab, Gazze Şeridi’nde büyük bir stratejik zaferin eşiğinde olduklarını ifade etti.. Saraya el Kudüs askeri sözcüsü Ebu Hamza ise savaş ne kadar sürerse sürsün gruplarının cihadlarını sürdüreceğini belirtti.

El Cezire’nin Kudüs ve Ramallah’taki büro şefi Walid Al Omari, “İsrail, kamuoyunu İsrail askerleri arasında çok sayıda ölüm olduğunu hazırlamaya çalışıyor.” dedi.

İsrail, “Arrow-2″Füze Savunma Sistemi Yemen’in fırlattığı balistik füzeleri engelledi

Yemen, İsrail’e doğru bir dizi balistik füze ve insansız hava aracı fırlattı. İsrail, “Arrow-2” Füze Savunma Sistemi’nin Orta Menzilli Balistik Füzeleri ilk kez başarıyla engellediğini açıkladı.

Yemenli bir grup, Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı savaşan İsrail’e “çok sayıda” balistik füze ve insansız hava aracı fırlattıklarını bildirdi.

Grubun askeri sözcüsü Yahya Saree televizyonda yaptığı açıklamada, bu operasyonun İsrail’e yönelik üçüncü saldırı olduğunu ve daha fazlasının geleceğini belirtti.

İsrail Savunma Kuvvetleri, bugün erken saatlerde Kızıldeniz üzerinde Yemen’den Güney İsrail’in Eilat şehrine doğru fırlatılan Orta Menzilli Balistik Füze’nin “Arrow-2” Füze Savunma Sistemi tarafından başarılı bir şekilde engellendiğini doğruladı.

Ayrıca İsrail Savunma ve Hükümet Yetkilileri, bugün erken saatlerde Yemen’deki Husiler tarafından Güney İsrail’e düzenlenen Balistik ve Seyir Füze saldırısına nasıl müdahale edileceği konusunda seçenekleri tartışıyor.

Öte yandan, yüksek rütbeli bir ABD askeri yetkilisi, dün Orta Doğu’daki dört ABD üssüne saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Pentagon, ABD üslerine yönelik saldırılar artarken Ortadoğu’ya 300 asker daha gönderiyor

Pentagon sözcüsü Brig. General Pat Ryder, Irak ve Suriye’deki ABD üslerine düzenlenen roket ve insansız hava aracı saldırılarının toplam sayısının 27’ye yükseldiğini açıkladı. 

Bu saldırılar arasında, ABD savaş uçaklarının Suriye’deki İran destekli milislerin silah depolama alanlarını hedef aldığından bu yana  6 küçük ölçekli saldırının da bulunduğunu belirtti.

Irak’taki ABD üslerine toplamda 16, Suriye’de ise 11 saldırının gerçekleştiğini ifade etti.

Ryder ayrıca, Pentagon’un Orta Doğu’ya patlayıcı madde imhası ve iletişim konusunda uzman 300 asker daha göndereceğini duyurdu. Bu güçlerin, bölgede zaten bulunan ABD birliklerini desteklemek amacıyla görev yapacaklarını vurguladı.

ABD ÖZEL KUVVETLERİ İSRAİL’DE

Üst düzey ABD Savunma Yetkilileri, bugün New York Times’a yaptığı açıklamada, ABD Özel Kuvvetler Komandolarının, İsrail Savunma Gücü’nün 200’den fazla kişiyi kurtarmasına yardımcı olmak üzere FBI, Dışişleri Bakanlığı ve diğer ABD Rehine Kurtarma Uzmanlarıyla birlikte İsrail’de sahada bulunduğunu belirtti.

Özel Kuvvetler Komandolarının çarpışmalara katılmadığını, Planlama, Lojistik ve Müzakereler de dahil olmak üzere bir dizi konuda IDF’ye yardımcı olacaklarını ifade etti.

İsrail ordusu Kuzey Gazze’de baskın operasyonlar düzenliyor

GAZZE ŞERİDİ

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hamas’ı etkisiz hale getirme, sınırı güvence altına alma ve rehineleri geri getirme amacıyla 27 Ekim’de Gazze Şeridi’ne girdi.

Baskın operasyonu, hava, karadan ve denizden desteklenen kara birimlerini içeriyordu. Özellikle kuzey Gazze Şeridi’ni hedef alan operasyonda tanklar ve diğer ağır teçhizat kullanıldı.

Gece boyunca IDF Hava Kuvvetleri, kuzey Gazze Şeridi’nde Hamas militanları, tüneller ve diğer yeraltı altyapısına odaklanarak 150 yeraltı hedefine saldırdı. Hamas’ın Gazze Şeridi altında yaklaşık 480 kilometrelik tünel ağı bulunmaktadır.

El Kasım Tugayları ve diğer Filistin milisleri, İsrail ordusunun ilerlemelerine karşı anti-tank füzeleri kullanarak karşılık verdi. Hamas ve diğer Filistin grupları, IDF’nin ilerleyişini başarısızlıkla sonuçlandığını iddia ediyor. İran yetkilileri ve bağlı medya, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonlarını başarısız olarak gösterdi.

İsrail, çatışmanın yoğunluğundan dolayı Gazze Şeridi sakinlerine geçici olarak güneye taşınmalarını önerdi.

Baskın operasyonu, bilgi toplama, düşmanı şaşırtma, personel veya teçhizat ele geçirme veya yetenek yok etme amacı taşıyan geçici bir operasyon olarak tanımlanır. Planlı bir geri çekilme ile sona erer.

Erez Kontrol Noktasından 29 Ekim’de El Kasım Tugayları bir tünel aracılığıyla sızdı. İsrail araçlarına zırh delici bir mühimmatla ateş açtılar, her iki tarafta da zayiatla sonuçlandı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) zayiatı doğruladı ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

Kuzey Gazze şeridine giren İsrail Ordusu zırhlı birlikleri
Kaynak: IDF

El Kasım Tugayları ve Saraya el Kudüs militanları İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Beyt Lahya Yasin’e doğru ilerlerken pusuya düşürdü. Pusuda anti-tank roketatarları, dolaylı ateş ve keskin nişancıları kullandılar.

Tanımlanamayan militanlar, IDF ile Umm al Nasr Köyü yakınlarında küçük silahlarla çatıştılar.

Hamas ve Filistin İslami Cihadı, İsrail’e saldırıları koordine ediyor gibi görünüyor. Liderleri 24 Ekim’de Beyrut’ta bir koordinasyon ve planlama toplantısı gerçekleştirdi.

Saraya el Kudüs, Gazze kıyısı boyunca ilerleyen İsrail biriliklerine saldırıda bulunduğunu iddia etti. Saldırıda roket ve havan saldırıları düzenlediler ve küçük silahlar kullanıldı. IDF Hava Kuvvetleri, ilerleyen askerlere hava desteği sağladı ve Hamas askeri altyapısını hedef aldı.

El Kasım Tugayları IDF konvoyuna, Gazze Şeridi’nin doğusunda bulunan Şucaiyye’de bir anti-tank güdümlü füze saldırısı gerçekleştirdiklerini iddia ettiler. Saldırının bir videosunu yayınladılar, Rus yapımı bir Kornet füze mühimmatının İsrail zırhlı personel taşıyıcısına isabet ettiğini gösteriyor.

Filistin medyası, IDF’nin Gazze Şeridi’ne ve Beyt Hanun’a batıya doğru ilerlemeye çalıştığını bildirdi. Filistinli militanların iki Merkava tankını yok edip IDF ilerlemesini püskürttüğü iddiaları bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı. 

Kuzey Gazze şeridine giren İsrail Ordusu zırhlı birlikleri
Kaynak: IDF

30 Ekim’de Gazze Şeridi’nden İsrail’e dolaylı saldırılar düzenlendi. Hamas’ın silahlı kanadı olan El Kasım Tugayları ve Filistin İslam Cihadı’nın silahlı kanadı olan Saraya el Kudüs, toplamda on altı böyle saldırının sorumluluğunu üstlendi.

İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nde yol temizleme operasyonu gerçekleştirdi. Bu operasyon, zırhlı birimler ve buldozerlerin katıldığı ve İsrail’in “sınırlı bölgeleri” ele geçirme stratejisine uygun olarak yürütüldü.

İsrail güçleri, Juhor ad Dik yakınlarından Gazze Şeridi’ndeki Salah al Din yoluna doğru bir rota temizleme operasyonu düzenledi. Bu operasyon, en az bir buldozer ve diğer zırhlı araçlardan oluşan İsrail güçlerini içeriyordu. 30 Ekim’de, Salah al Din yolu üzerinde mevzi tuttular. Ancak, İsrail güçleri bu konumlarını kısa bir süre sonra terk ettiler.Filistin kaynakları ve İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bu operasyon sırasında Filistinli savaşçıların Salah al Din yolunun hemen batısında bulunan Zeytun mahallesinin doğusunda IDF zırhlılarına saldırdığını bildirdi.Salah al Din yol, Gazze Şeridi’nin tamamı boyunca uzanan önemli bir kuzey-güney caddesidir.

Bu İsrail operasyonu, İsrailli askeri uzmanların IDF taktiklerini tanımladığı küçük IDF birimlerinin “sınırlı alanları” ele geçirmesini içerdiği bir stratejiye uygun olarak gerçekleşti.

Hamas, Filistin militanlarının IDF’yi mağlup ettiğini ve planlarını bozduğunu iddia ediyor. İsrail ise sınırlı bölgeleri ele geçirmek için küçük kuvvetlerle yavaş ilerlediğini belirtiyor.

29 Ekim’de İsrail özel operasyon birimleri ve Şin Bet personeli, Gazze Şeridi’nde IDF Er Uri Magidish’i kurtarmak için bir operasyon düzenledi. Bu operasyon, uzun süre planlanmış bir operasyondu ve göreceli olarak uzak bir bölgede gerçekleşti.

SINIRLI ALANLARI ELE GEÇİRME STRATEJİSİ

“Sınırlı alanları ele geçirme” strateji, belirli bir bölgenin ya da noktanın kontrolünü ele geçirmeyi amaçlar. Bu hedefler, askeri operasyonların başarıya ulaşması için önemli olabilir.

Örneğin, bir ormanlık alanı, bir nehir geçiş noktası veya bir yüksek arazi parçası stratejik hedefler olabilir.Sınırlı alanları ele geçirmek, düşmanın hareket özgürlüğünü kısıtlamak anlamına gelir.

Bu, düşmanın lojistik hattını kesmek veya önemli bir noktayı ele geçirerek düşmanın hareketini engellemek için kullanılabilir.Sınırlı alanları ele geçirme stratejisi, askeri birliklerin belirli bir coğrafi alanı kontrol etmek için kullanabileceği bir araçtır.

Bu, toprak kazanma ve savunma operasyonları için önemlidir.Sınırlı alanları ele geçirme, düşmanın moralini olumsuz etkileyebilir. Düşmanın stratejik öneme sahip bölgelerini kaybetmesi veya kontrolü kaybetmesi, moral düşüşüne neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here