ABD şirketi Oshkosh Defence, İsrail ordusu için yüzlerce “Eitan” APC (Zırhlı Personel Taşıyıcı) gövdesi üretmek üzere seçildiği bildirildi. 

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan (IMoD) yapılan açıklamaya göre, tedarik heyeti ile Oshkosh Defence arasında 100 milyon doları değerinde anlaşma yapıldığı belirtildi. Anlaşma Amerikan yardım fonları tarafından finanse edilecek. 

Yaklaşık 18 ayda İsrail’e ulaşacak olan gövdeler hemen üretim hattına gönderilecek. Montajı tamamlanan araçlar operasyonel kullanım için transfer edilecek. Böylece İsrail Ordusu (IDF) tarafından kullanılan zırhlı APC’lerin sayısını önemli ölçüde artıracak. Savunma Bakanlığı, ilk operasyonel APC’lerin IDF’nin “Nahal” Tugayına teslim edileceğini belirtti. 

“Eitan” dünyadaki türünün en gelişmiş tekerlekli Zırhlı Personel Aracı olarak gösteriliyor. Maksimum koruma seviyesinde 12 personel taşıyabilen araç, “Demir Yumruk” aktif savunma sistemine sahip, gelişmiş atış ve kontrol sistemlerini bünyesinde barındırıyor. 

Oshkosh Defence ile yapılan sözleşme hakkında bilgi veren IDF Tank ve Zırhlı Personel Taşıyıcı (APC)  Müdürlüğü Başkanı Tuğgeneral Ören Giber, “Anlaşma “Eitan’ projesinde önemli bir kilometre taşı. Bu adım, IDF’ye gelişmiş APC’ler sağlamak için projenin üretim kaynaklarını genişletmemizi sağlıyor.” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here