OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Polonya ordusuna Aralık ayında 63 Cougar 4X4 zırhlı aracı (MRAP) daha teslim edildi. Araçlar envantere alınmadan önce Polonya ordusunun gerekliliklerine ve ulusal yol düzenlemelerine göre uyarlanacak.

ABD ile Polonya arasındaki 27.5 milyon dolar değerindeki sözleşme kapsamında 300 araç Polonya’ya teslim edilecek. Ülkeye ilk Cougar araçları Haziran ayının ortasında gelmeye başladı. Ağusto ayında 22 aracın envantere girdiği açıklandı. 

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, araçların doğu Polonya’da konuşlanmış birliklere teslim edileceğini duyurdu.Gelen ilk araçları 16. Ve 18. Mekanize Tümenler tarafından kullanılıyor.  

Yeni teslim edilen Cougar’lar, 1. Pomeranya Lojistik Tugayı’nda teknisyenler tarafından elden geçiriliyor. 

1. BLog komutanı Albay Witold Bartoszek, “ araçların tasarımını ve teknik parametrelerini değiştirmiyoruz. Polonya ordusunun gereklilikleri (haki renke boyama, motor bakımı ve testleri ) ve Karayolu Trafik Yasası hükümlerine göre değişiklikler yapılıyor. “ dedi.

Cougar 4×4 (Mine Resistant Ambush-Protected), Mayın Dirençli Pusu Korumalı) Zırhlı Aracı 17 tonun üzerinde ağırlığa, 5,9 m uzunluğa, 2,7 m genişliğe ve 2,6 m yüksekliğe sahiptir. Şasi altında 7 kg TNT ve tekerlek altında 14 kg TNT patlayıcı yükünün patlamasına karşı iki kişilik mürettebat ve dört personele  koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Cougars 4×4 araçları ABD Deniz Piyadeleri tarafından Irak ve Afganistan’daki görevlerde, ABD Ordusunun alt birimlerinde kullanıldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here