Sikorsky ve Boeing, Bell savunma şirketinin kazandığı ABD ordusunun Black Hawk ve Apache helikopterleri yerini alacak yeni nesil helikopter ihalesine itiraz etti.

ABD savunma devi Lockheed Martin’e bağlı Sikorsky, Boeing’in itirazı “Geleceğin Uzun Menzilli Taarruz Helikopteri” (FLRAA) ihalesinde Sikorsky ve Boeing tarafından ortaklaşa tasarlanan Defiant X yerine Bell yapımı V-280 Valor’u seçmesinden dört hafta sonra geldi. 

Sikorsky ve Boeing ortak bir bildiride,” Veriler ve değerlendirmeler, tekliflerin Ordunun, askerlerimizin ve Amerikalı vergi mükellefleri çıkarına en iyi seçeneği sağlayacak şekilde tutarlı değerlendirilmediğine inanmamıza neden oluyor.” dendi.

Lockheed Martin’e bağlı Sikorsky, Boeing Textron’a bağlı Bell şirketinin kazandığı FLRAA ihalesini  Sayıştay’a taşıdı.Sayıştay’ın en geç 7 Nisan 2023’e kadar karar vermesi gerekiyor. 

Yeni helikopter yakıt ikmali yapmadan yaklaşık 2.440 deniz mili (veya 2.810 mil) seyahat edebilecek ve birlikleri tehlikeli sıcak noktalara taşıyabilecek. 

Valor’un ilk uçuşu tam olarak Aralık 2017’de planlandığı gibi gerçekleşirken Sikorsky ve Boeing, beklenen ilk uçuşlarını bir yıldan fazla geciktiren birkaç sorunla karşılaştı.

Sikorsky’nin inşa ettiği Defiant’ın daha küçük bir versiyonu olan Raider uçağı West Palm Beach, Florida’daki test uçuşu tesisinde düştü. Ardından şirket, üretim sorunları nedeniyle Defiant’ın rotor kanatlarını yapmakta zorlandı ve bu da gecikmeye neden oldu.

Bell V-280 Valor test aşamasında 214 saatten fazla uçtu, düşük hızda çeviklik, uzun menzilli seyir yetenekleri sergiledi ve maksimum 305 knot seyir hızına ulaştı. Şirket açıklamasına göre, beş Ordu test pilotu V-280’i 15 sortide uçurdu.Bell tasarım planlarında kullanmak için Ordu pilotlarından, teknisyenlerden ve piyade birliklerinden gelen geri bildirimleri kullandı.

Defiant  ise toplam 63,9 saat uçtu, 247 deniz mili hızlara ulaştı. Ağaçların üzerinde 200 deniz milinden daha yüksek hızlarda manevra kabiliyeti gösterdi. Helikopter 60 dereceden fazla yatışlı dönüşleri test etti, kapalı alana iniş operasyonları gerçekleştirdi. Yaklaşık 5.300 kiloluk Kılavuzlu Çoklu Fırlatıcı Roket Depolama Bölmesini harici olarak kaldırdı.

Değeri 1,3 milyar dolar olan sözleşme 2030’lara kadar sürecek.

Taahhüt edilen tüm helikopterler ABD ordusu tarafından satın alındığında sözleşmenin değeri 7 milyar dolara ulaşmış olacak.

Üretilen yeni nesil helikopterler, yaklaşık 2 bin Black Hawk genel maksat helikopteri ve bin 200 Apache saldırı helikopterinin yerini alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here