İsrail Deniz Kuvvetleri’nin nükleer başlıklı seyir füzeleri için torpido tüplerine ve dikey fırlatma tüplerine sahip olduğu tahmin edilen INS Dragon (‘Ejderha’) denizaltısı, Almanya’nın Kiel kentinde suya indirildi.

Başarılı Dolphin-II sınıfının bir varyantı olan denizaltı, İsrail’in bağımsız denizcilik anlayışını da yansıtmaktadır. INS Dragon (Drakon – İbranice), önceki İsrail denizaltılarından daha büyük olup, ilk iki Dolphin-II teknesinden çok daha uzundur. Böylece AIP (hava bağımsız güç) ünitesi gövdeye sığdırılmıştır.

Diğer bir bilgiye göre dikey bir fırlatma sistemi de olacağı iddia edilmektedir. Ancak füzelerin nereye yerleştirileceği belirsizdir. Denizaltılara daha önce de füze siloları yerleştirilmiştir. Sovyetler Birliği’nin Hotel ve Golf sınıflarında bu sistem uygulanmıştı. Yakın zamanda Kuzey Kore, daha büyük füzeleri daha küçük denizaltılara yerleştirmek için bu taktiği kullanmıştır. Ancak İsrail, ilk kez Alman tasarımı modern denizaltıda bu uygulamayı gerçekleştirecektir.

Tahminlere göre daha uzun bir gövde ve direk (Yelken) , yaklaşık olarak 2 metre genişliğinde, 4 metre uzunluğunda ve 11 metre derinliğinde bir alan açılmıştır. Bu alan iki büyük füze silosuna veya 4-8 daha küçük siloya ev sahipliği yapabilir.

Büyük yelkenin diğer bir açıklaması, olası bir özel kuvvetler ekipmanıyla ilgili olabilir. Otonom sualtı araçları, insansız hava araçları, dolaşan mühimmatlar veya hatta bir kurtarma su altı aracı için bir hangar olabilir.

Denizaltının ön tarafında dört ekstra torpido tüpü bulunmaktadır. Bunlar önceki Dolphin-I ve II sınıfı teknelerle aynı görünüme sahiptir. Ek tüpler normal 533mm (21 inç) torpido tüplerinden daha büyüktür ve İsrail tarafından geliştirilen seyir füzelerine ayrılmıştır. Bu füzelerin nükleer başlıklı olabileceği ve İsrail’in nükleer caydırıcılığının bir parçasını oluşturabileceğine inanılmaktadır.

Denizaltının yeteneklerini tam olarak anlamak muhtemelen zaman alacak, hatta belki yıllar sürebilecektir. İsrail Deniz Kuvvetleri, mevcut denizaltılarının bazı yönlerini gizli tutmaktadır. Bu nedenle her şeyi tam olarak bilemeyebiliriz. İsrail, önümüzdeki yıllarda üç yeni denizaltı alacak; bunlar şu anda Almanya’nın Kiel şehrinde inşa edilmektedir.

2019 yılında, İsrail Deniz Kuvvetleri, yeni denizaltısının adının INS Dragon olacağını duyurdu. Bu karar, başlangıçta denizaltının 1968 yılında batan Dakar adlı bir İsrail denizaltısının adının kullanılmasına karşı çıkanların itirazlarına yanıt olarak alındı.

Dragon” – veya İbranice’de “Drakon” – adının tekrar kullanılmasına karşı çıkan denizcilerin ailelerinin protestolarının sonrasında bir uzlaşma olarak belirlendi. İsrail Deniz Kuvvetleri’nin duyurusunda, İbranice’de “Drakon”un, Dakar adının harf içeriğini barındırdığı ve bu nedenle batan denizaltının anısını yaşattığı ifade edildi.

2018 yılında IDF, İsrail’in yeni denizaltıları için yeni model adının Dakar olacağına karar verdi. Karar ilk olarak 2019 yılında yürürlüğe girdi ve gelecekteki tüm denizaltılar da Dakar sınıfı olarak sınıflandırılmıştı. 

DAKAR DENİZALTISININ HİKAYESİ

Ocak 1968’de batan INS Dakar

Dakar, 1943 yılında H.M. Dockyard Davenport tarafından inşa edilmiş ve HMS Totem adıyla denize indirilmişti. 1965 yılında İsrail tarafından İngiliz Kraliyet Donanması’ndan satın alındı. İki diğer denizaltı ile birlikte INS Dakar olarak yeniden adlandırıldı. Ocak 1968’de Haifa’ya doğru yola çıktı. Ancak bu ilk seferi sırasında gemi aniden kayboldu. İsrail, ABD, Yunanistan, Türkiye ve Lübnan tarafından başlatılan arama kurtarma operasyonları sonuç vermedi ve denizaltının herhangi bir izine rastlanamadı. Denizaltının enkazı, kaybolduktan 30 yıl sonra, 1999 yılında Krit Adası’nın güneydoğu sahilinde bulundu, tüm mürettebat hayatını kaybetmişti.

İSRAİL DENİZ KUVVETLERİ DENİZALTI BİRİMİ (SHAYETET 7)

İsrail Denizaltı Kuvveti ilk olarak 1959 yılında Kaptan Yosef Dror tarafından kuruldu. Sadece iki II. Dünya Savaşı dönemi dizel denizaltıyla başladı: HMS Springer (sonradan INS Tanin olarak adlandırıldı) ve HMS Sanguine (sonradan INS Rahav olarak adlandırıldı).

60 yıl sonra İsrail Deniz Kuvvetleri’nde üç Dolphin sınıfı denizaltı ve iki Dolphin 2 sınıfı denizaltı bulunuyor: INS Rahav, INS Tanin, INS Leviathan, INS Dolphin ve INS Tekumah. Ayrıca INS Dragon Almanya’nın Kiel kentinde suya indirildi.

İsrail, deniz yoluyla gerçekleşen ithalatın %90’ından fazlasını taşıyan bir ülke konumunda. Ülkenin deniz kuvvetleri diğer IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) kollarına kıyasla nispeten küçük olsa da, ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin birkaç yıl önce 40 milden 150 mile genişlemesiyle koruması gereken önemli bir alanı bulunuyor. Denize olan artan bağımlılıkla birlikte deniz kuvvetleri daha da önem kazanmaktadır.

Kaynak: Naval News, The Times of Israel, The Jerusalem Post,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here