İtalyan Gemi Üreticisi Fincantieri, Endonezya Donanması’na Çok Amaçlı Açık Deniz Devriye Gemisi Sağlayacak.

İtalyan gemi üreticisi Fincantieri, Endonezya Donanması’na iki adet 4.900 tonluk Çok Amaçlı Açık Deniz Devriye Gemisi (PPA) tedarik etmek üzere bir sözleşme imzaladı.

Anlaşmanın değeri 1,2 milyar Avro (yaklaşık 1,3 milyar ABD Doları) olarak belirlendi. Sözleşme kapsamında, başlangıçta İtalyan Donanması için tasarlanan ve inşa halinde olan iki adet PPA gemisi Endonezya Donanması’na tahsis edilecek. 143 metre uzunluğundaki gemiler şu anda Riva Trigoso-Muggiano’daki entegre tersanede inşa ve montaj aşamasında.

Ancak, bu sözleşmenin imzalanması nihai bir satın alma anlaşması anlamına gelmiyor. Endonezya’nın tedarik süreci kapsamında, anlaşmanın yetkili makamlardan gerekli izinleri alması gerekiyor. Fincantieri de bu durumu teyit ederek, sözleşmenin “yetkili makamlardan gerekli izinlerin alınmasına tabi olduğunu” belirtti.

Fincantieri, Haziran 2021’de Endonezya’dan altı adet 6.600 tonluk FREMM sınıfı fırkateyn ve iki adet ikinci el Maestrale sınıfı fırkateyn için de sözleşme kazanmıştı. Bu gemiler için görüşmeler halen devam ediyor, ancak FREMM’ler için henüz finanse edilmiş bir anlaşma bulunmuyor.

İtalyan Donanması’nın PPA gemisi Francesco Morosini geçen yıl Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam ve Endonezya’yı kapsayan Güneydoğu Asya turuna çıktı. Gemi yapımcısı Jakarta’nın ilgisinin bu kampanyadan kaynaklandığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here