Japonya’nın önde gelen gemi üreticisi olan Mitsubishi Heavy Industries (MHI), Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için yedinci Mogami sınıfı çok amaçlı fırkateyni törenle denize indirdi. Fırkateyn, “Niyodo” adını taşıyor ve 2024 yılı içerisinde hizmete girmesi planlanıyor.

Mogami sınıfı fırkateyn, dikkat çeken teknik özelliklere sahip. Yaklaşık 5,500 tonluk bir taşıma kapasitesine, 132.5 metre uzunluğa ve 30 knot’tan daha fazla bir üst hıza sahip. Ancak dikkat çeken en önemli özellik, bu sınıfın işgücü verimliliğine odaklanmasıdır. Sadece yaklaşık 90 denizciden oluşan mürettebatıyla, diğer JMSDF gemilerine göre belirgin bir şekilde daha az personel gerektiriyor. Japonya’nın azalan nüfusu ve mali sıkıntıları göz önüne alındığında büyük önem taşıyor. Ayrıca benzer gemilerden, örneğin Asahi sınıfı destroyerden yaklaşık üçte ikisi kadar maliyetle inşa ediliyor.

Fırkateyn, iki MAN dizel motoru ve bir Rolls-Royce gaz türbinini içeren birleşik dizel ve gaz (CODAG) tahrik sistemiyle güçlendiriliyor ve toplamda 70,000 beygir gücü sağlıyor. Geminin silah donanımı ise deniz topu, anti-gemi füzeleri ve hava savunma için bir Raytheon 11 hücreli SeaRAM yakın savunma silah sistemi içeriyor. Ayrıca denizaltı karşıtı harekat için sonar sistemleri ve bir dikey fırlatma sistemi (VLS) bulunuyor.

Mogami sınıfı fırkateyn, sadece deniz güvenliğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda insansız denizaltı ve su üstü araçları için bir “ana gemi” olarak hizmet verebiliyor. Bu özellik mayın karşıtı harekat fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı oluyor. Bu yeni sınıf fırkateynler, daha uzun menzilli füzeler, geliştirilmiş denizaltı karşıtı yetenekler ve deniz harekatları için geliştirilmiş yetenekler sunacak.

JMSDF, Çin’in deniz kuvvetlerini genişlettiği bir dönemde, Mogami sınıfı fırkateynleri özellikle tartışmalı bölgelerde, örneğin Senkaku/Diaoyu Adaları çevresindeki suları gözetleme görevleri için kullanmayı planlıyor.

JMSDF’nin başlangıçta 22 Mogami sınıfı fırkateyn inşa etmeyi planladığı ancak 2024 mali yılından itibaren yalnızca 12’sini tedarik edeceği belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here