Güney Kore, 10 yıl aradan sonra ilk kez Seoul’de Silahlı Kuvvetler Günü kapsamında askeri geçit töreni düzenledi. Kuzey Kore tehditlerine karşı güçlü bir duruş sergileme amacıyla Güney Kore Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşundan bu yana düzenlenen en büyük tören olduğu bildirildi.

1 Ekim’de kutlanan Silahlı Kuvvetler Günü vesilesiyle başkent Seoul’de gerçekleştirilen törende K2 ana muharebe tankları, insansız hava araçları ve karadan karaya fırlatılan Hyunmoo füzeleri dahil 170 farklı askeri ekipman yer aldı. Yaklaşık 6,000 askerin katıldığı törene yağmura rağmen halk yoğun ilgi gösterdi.

Askeri yetkililer, Salı günü gerçekleşen törenin Kore Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşundan bu yana düzenlenen en büyük tören olduğunu söylediler. Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri, savaşa hazır olduklarını göstermek için ilk kez bir arada sahne aldılar.

Hyunmoo karadan karaya Balistik füzeleri Seul’de düzenlenen askeri geçitte sergileniyor. Kaynak: Yonhap

Törende dokuz taşıyıcı fırlatıcı üzerinde Hyunmoo karadan karaya balistik füzeleri yer aldı. Hyunmoo balistik füzeleri, Güney Kore’nin kendi geliştirdiği füzelerdir ve Kuzey Kore’ye karşı savunma yeteneklerini artırmak amacıyla üretilmiştir. Törende en son geliştirilen Hyunmoo-5 füzesi sergilendi. Bu füze, 8-9 ton ağırlığında bir savaş başlığı taşıma kapasitesine ve yer altı sığınağını yok etme yeteneğine sahiptir.

75. Silahlı Kuvvetler Günü’nü kutlamalarında başkent Seul’de Uzun Menzilli Karadan-havaya füzeleri taşıyan treyler geçit töreninde halkın önünden geçiyor. Kaynak: Yonhap

Ayrıca törende Kore Hava ve Füze Savunma (KAMD) sistemi için geliştirilen Uzun Menzilli Yüzeyden Hava Füzesi (L-SAM) sistemi halka ilk kez tanıtıldı. Yeni füze, balistik füzeleri 50-60 kilometre yüksekliklerinde vurmak için tasarlanmıştır.

Törende, Güney Kore’nin “üç eksenli” ana savunma sisteminin kullanılan silahları yer aldı. Kill Chain, Kore Hava ve Füze Savunma (KAMD) ve Kore Büyük Cezalandırma ve Misilleme stratejisi (KMPR) sistemleri tanıtıldı.

Hafif sonbahar yağmurunda 6,000’den fazla asker, K2 ana muharebe tankları, K9 kendi tahrikli obüsler ve Chunmoo çoklu roket atarları büyük bir gövde gösterisine katıldı.

Hava Kuvvetleri’nin Black Eagles akrotiminin performansları, helikopterler ve savaş uçakları dahil ülkenin geliştirilmekte olan KF-21 savaş uçağı ve F-35A uçaklarından oluşturulan formasyon uçuşları hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Güney Kore’nin başkentinin merkezinde 10 yıl aradan sonra ilk kez askeri geçit töreni düzenledi. Yayınlanan Başkanlık kararnamesi ile askeri geçit töreni her beş yılda bir düzenlenmekteydi.

KILL CHAIN

Kill Chain, Güney Kore’nin Kuzey Kore’den gelen olası tehditlere karşı hızlı ve etkili bir şekilde önleyici saldırı yapma yeteneği sunan bir stratejik askeri konsepttir. Bu strateji, Kuzey Kore’nin füzelerini fırlatmadan önce hedefleri vurma kabiliyetine sahip olmayı amaçlar. Bu, Güney Kore’nin ulusal güvenliğini artırarak saldırıları engellemeyi hedefler. Kill Chain, farklı bileşenlerin entegre bir şekilde çalıştığı bir sistemdir. Bu bileşenler arasında istihbarat toplama, erken uyarı sistemleri, hedef belirleme ve füze saldırısı yetenekleri bulunur. Bu entegrasyon, hedeflerin tespit edilmesi, izlenmesi ve etkisiz hale getirilmesi sürecini hızlandırır. Güney Kore’nin istihbarat toplama yetenekleri ve uydu gözlem sistemleri, bu stratejinin etkili bir şekilde uygulanmasına katkıda bulunur.

KORE HAVA VE FÜZE SAVUNMA (KAMD)

Özellikle Kuzey Kore’den gelebilecek füze tehditlerine karşı savunma sağlama amacıyla kurulan Kore Hava ve Füze Savunma (KAMD) sistemi içinde Long-Range Surface-to-Air Missile (L-SAM), yüksek irtifada uçan balistik füzeleri hedef alma yeteneğine sahiptir. Ayrıca Güney Kore, deniz tabanlı füze savunma sistemleri geliştirmiştir. Bu sistemler, denizdeki tehditlere karşı savunma kapasitesini artırmak için kullanılır. KAMD sistemi, erken uyarı radarları ve diğer istihbarat toplama sistemleriyle entegre edilmiştir. Bu sistemler, olası tehditleri erken tespit etmeye ve savunma önlemlerini zamanında almaya yardımcı olur.

KORE BÜYÜK CEZALANDIRMA VE MİSSİLEME STRATEJİSİ

Kore Büyük Cezalandırma ve Misilleme (KMPR) stratejisi, Güney Kore’nin ulusal güvenliğini korumak amacıyla geliştirilen stratejik bir savunma planıdır. KMPR stratejisi, Kuzey Kore’den gelen bir tehdit durumunda hızlı bir şekilde misilleme yapma yeteneği sunar. Ayrıca KMPR, Güney Kore’nin savunma ve caydırıcılığı dengesini koruma amacı taşır. Bu strateji, Kuzey Kore’ye karşı bir tehdit algısı yaratırken aynı zamanda çatışmayı önlemeye yönelik bir caydırıcı rol oynar.

KMPR, dört ana unsur üzerine kurulmuştur. Birincisi siber savaş yeteneklerini içerir ve Kuzey Kore’ye karşı siber saldırıları önlemek veya karşılık vermek için kullanılır. İkincisi Hava ve füze savunma sistemleri, KMPR’nin önemli bir parçasıdır. Bu sistemler, Kuzey Kore’nin füze tehditlerine karşı koruma sağlar. Üçüncüsü Özel kuvvetler, KMPR’nin bir bileşeni olarak hızlı ve hassas operasyonlar yapma yeteneği sağlar. Son olarak dördüncüsü Kuzey Kore’ye karşı topçu ve füze saldırıları içerir. Bu saldırılar, Kuzey Kore’den gelen tehditlere karşı caydırıcı bir etki yaratır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here