Katar Ordusu, Rafale ve Mirage savaş uçaklarını Türkiye’deki üslerde konuşlandırmak için Paris’den izin beklerken, yetişmiş personel ve lojistik konularında sıkıntılar yaşıyor.

Katar Hava Kuvvetleri eşi görülmemiş harcamalar yaparak envanterinde uçak sayısını yüzde 900 arttırdı. Alımların ardından Katar Ordusu, büyük lojistik sorunlar ile boğuşmaya başladı. Ordu, geniş silah cephaneliğini nasıl kullanıp işleteceği konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Katar hükümeti beş yıllık geçici konuşlandırma anlaşması kapsamında 36 adet savaş ve nakliye uçağını Türkiye’ye yerleştirmek istiyor. Ancak bu plan Fransız Hükümeti iç siyasi tartışmalar ve savunma sanayini genişletme arzusu sebebiyle iki ülke arasında sıkıntılara sebep olabilir.

Katar’ın başkenti Daho’da iki ülkenin Genelkurmay Başkanları tarafıdan 2 Mart 2021’de imzalanan anlaşma ile eğitim desteği kapsamında Türk askeri üslerinin ve hava sahasının Katar savaş ve nakliye uçaklarına açılmasına izin veriliyor.

Katar basınında çıkan haberler göre, anlaşma ile Türkiye üslerinde C-130J Super Hercules ve C-17 Globemaster nakliye uçakları ile birlikte 12 adet Rafale ve 10 adet Mirage 2000 savaş uçağı konuşlandırılacak.

Resmi olarak anlaşma kamuoyuna açıklanmasada, medyaya sızan haberlerde Katarlı pilotlar ve yer ekipleri ile birlikte savaş uçaklarını barındıracak gerekli tesislerin inşasına başlanacağı belirtiliyor.

Anlaşma Katar ile Türkiye arasındaki ilişkileri pekiştirirken, Ankara Körfez Arap ülkelerinin ortasında, başlıca bölgesel rakiplerinden biri olan Suudi Arabistan’la sınırı olan büyük bir petrol ve gaz üreticisi ile sağlam askeri bağlar sağlayarak, jeo-stratejik konumunu güçlendiriyor.

Fransa’dan onay gelirse savaş uçaklarının üsleri kalıcı hale gelebilir, hatta Katar bu uçakları Türkiye’ye kalıcı olarak verebilir.

Sektör kaynaklarına ve uzmanlarına göre, yabancı bir ülkede saldırı amaçlı savaş uçaklarının konuşlandırılması, uçakların yapıldığı ülkenin önceden onayını gerektiriyor. Şu ana kadar Fransa konu ile ilgili sessizliğini koruyor.

Katar hükümeti 2017 yılında İngiliz firması BAE Systems ile yaklaşık 5 milyar Sterlin (6.7 milyar ABD Dolar ) değerinde 24 Eurofighter Tayfun avcı uçağı almak için anlaşma yapmıştı. Anlaşma kapsamında teslimatlar 2022′ de başlayacak.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) 12’inci filosu Temmuz 2018’de Katar ile müşterek çalışmak üzere yeniden düzenlendi. İkinci Dünya savaşından bu yana ilk defa RAF’ın bir filosu müşterek çalışma için yeniden oluşturuldu. İngiltere’nin Coningsby hava üssünde RAF personeli Katarlı pilotlara ve yer görevlilerine eğitim veriyor.

Kaynak: Breaking Defense

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here