Alman Thyssenkrupp Marine Systems tersanesinde teslim töreni

Yeni Sa’ar 6 sınıfı korvetleri INS Atzmaut’ ve ‘INS Nitzachon Alman Thyssenkrupp firması tarafından İsrail Donanmasına teslim edilmesiyle sipariş edilen dört adet korvetin tamamlandığı açıklandı.

İsrail Deniz Kuvvetleri komutanı Eli Sharvit Almanya’da düzenlene tören katılarak korvetleri teslim aldı.

Alman Thyssenkrupp Marine Systems gemileri German Naval Yards Kiel ile ortak bir girişimle inşa etti.Dört korvet tedarik sözleşmesi Mayıs 2015’te imzalandı. Tasarım aşamasından sonra, inşaat aşaması Şubat 2018’de başladı. Sadece 15 ay sonra Mayıs 2019’da INS Magen olarak adlandırılacak olan ilk gemi suya indirildi ve Kasım 2020’de İsrail Donanması’na teslim edildi. İkinci gemi olan INS Oz ise bu yılın Mayıs ayında teslim edildi. İki yeni gemi, İsrail’deki ana limanlarına vardıktan sonra İsrail radar ve silah sistemleriyle donatılmasına başlandı.

Gemiler, hali hazırda İsrail’in elinde buluna  Sa’ar 5 sınıfı savaş gemilerinden daha büyük ve daha güçlü olacak. Özellikle gemilerin ülkenin gaz sahasını ve deniz ticareti yollarının korunmasında görev yapacağı tahmin ediliyor.

Sa’ar 6 korvetlerinin sadece savunma değil; uzun menzilli saldırıda yapabileceğini belirten üst düzey askeri yetkililer, ölümcül tehditleride bertaraf edebileceğini vurguladı.

İsrail askeri uzmanlar ölümcül tehditler olarak, Lübnan ve Gazze Şeridi’nde bulunan Hizbullah ve Hamas terör örgütlerini gösteriyor. Bu örgütlerin elinde Rus ve Çin yapımı kıyıdan denizlere füzelerin olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca bu örgütler, otonom denizaltılar, intihar İHA’ları, tüplü dalış komando birimleri de dahil olmak üzere diğer deniz yeteneklerini geliştirdiğine inanılıyor.

Kaynak: IDF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here