Savunma Sanayii Başkanlığı, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile Başkanlığın gözetiminde yürütülen Bayraktar TB2 SİHA sistemleri tedarikinin karşılıklı olarak tamamlandığını duyurdu.

Başkanlık, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yüksek katma değerli savunma teknolojilerine yönelik ihracat çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Kuveyt, #BayraktarTB2 tedarik sözleşmesi imzalayan 30. ülke oldu. Kuveyt Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayii Başkanlığı gözetiminde yürütülen Bayraktar TB2 SİHA sistemleri tedarikine ilişkin onaylar karşılıklı olarak tamamlandı. Ülkemize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Kuveyt Savunma Bakanlığı, Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA sistemlerini devletten devlete (G2G) anlaşmasıyla tedarik edeceğini duyurmuştu. Bu anlaşma kapsamında Kuveyt, 18 adet Bayraktar TB2 SİHA, 1800 adet Mini Akıllı Mühimmat, 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) ve bir simülatör temin edecek. Toplam bütçesi yaklaşık 370 milyon dolar olan bu anlaşmanın, 18 adet hava aracı için ayrılan kısmı ise 90 milyon doları bulmaktadır.

Bayraktar TB2 SİHA, Temmuz 2019’da Kuveyt’te gerçekleştirilen bir demo uçuşunda büyük bir başarı elde etti. Bu uçuşta, yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim koşullarında tam 27 saat 3 dakika kesintisiz bir şekilde havada kalmayı başardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here