Almanya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve NATO tarihindeki en büyük tatbikat olarak duyurulan hava tatbikatı (Air Defender 23), Pazartesi günü başladı. Tatbikata Türk Hava Kuvvetleri 151’inci Filo’ya bağlı 3 adet F-16 katılıyor.

23 Haziran’a kadar sürecek olan tatbikat, Rusya ile yüksek gerilim yaşandığı dönemde NATO ittifakının yeteneklerini sergilemeyi amaçlıyor. Pazartesi sabahı ilk uçaklar Almanya’nın kuzeyindeki hava üslerinden havalanmaya başladı.

Tatbikatta 25 ülkeden 10.000 katılımcı, 250 uçak, NATO bir üyesine yönelik simüle edilen bir saldırıya yanıt verecek.

Alman Hava Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral Ingo Gerhartz, ZDF televizyonuna verdiği röportajda, “Bu tatbikatla hızla tepki verebilecek bir konumda olduğumuzu ve bir saldırı durumunda ittifakı savunabileceğimizi gösterdiğini” söyledi.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından NATO’nun savunma yeteneğine vurgu yapmak amacıyla 2018 yılından bu yana bu tatbikatı önerdiklerini belirten Gerhartz, “Rusya’nın Şubat 2022’deki Ukrayna işgali NATO’yu topraklarına yönelik bir saldırı ihtimaline karşı ciddi şekilde hazırlığa sürüklemiştir.” dedi.

Almanya’nın üzerinde üç hava sahasında tatbikatın icra edileceğini açıklayan Gerhartz, “Birincisi Baltık Denizi kıyısından başlayarak Doğu Almanya’ya kadar uzanır. (Pazartesi’den Cuma’ya, 10:00 ile 14:00 arası), ikincisi Bavyera’dan Renanya-Palatina’ya kadar devam eder (13:00 ile 17:00 arası). En geniş hava sahası ise Aşağı Saksonya’dan Kuzey Denizi’ne ve Hollanda hava sahasına kadar ulaşır (16:00 ile 20:00 arası)” dedi.

Gerhartz, yabancı uçaklar için ana üslerin Schleswig-Holstein’deki Jagel ve Hohn, Hanover yakınındaki Wunstorf ve Bavyera’daki Lechfeld olacağını sözlerine ekledi.

Başta Almanya olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Letonya’daki ileri harekat üslerinde yapılacak. Katılan uçakların arasında Amerikalı ve Hollandalı F-35’ler, NATO AWACS keşif uçağı ve ilk kez bir Japon Hava Kuvvetleri nakliye uçağı da bulunuyor.

Türkiye’nin 151. Filo’ya bağlı olarak 3 adet F-16 ile katılıyor

Air Defender 23 tatbikatı kapsamında Almanya’nın Schleswig Hava Üssüne intikal eden 151. Filo’ya bağlı F-16’lar, geçtiğimiz günlerde çevre tanıma uçuşları gerçekleştirdi.

12 Haziran 2023 tarihinde başlayacak olan tatbikat boyunca günde iki blok olarak uçuş yapmayı planlayan 151. Filo, “Çok Rollü (Multi Role) Görev” ve “Düşman Hava Savunmasının Bastırılması (SEAD) Eğitimleri”ni icra edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here